Adam Macska trece printr-o formă excelentă la spadă (Foto)

A câștigat aurul la C.N. speranțe, iar Alexandru Oroian bronzul

spadaÎn vârstă de doar 15 ani, spadasinul Adam Macska de la CS Satu Mare trece printr-o perioadă excelentă. În prima zi a Campionatului Național de speranțe, sătmăreanul a reușit să-și treacă în palmares primul titlu național cucerit la individual, la această categorie de vârstă.

Spunem că trece printr-o perioadă foarte bună deoarece în urmă cu o săptămână s-a clasat pe locul 8 la Cupa României, după care a încheiat pe poziția a treia la puternicul concurs de seniori Cupa Farul – Memorial “Paul Călin”. Iar forma excelentă a confirmat-o joi în sala de scrimă “Alexandru Csipler” din Satu Mare. La startul Campionatului Național s-au prezentat joi 46 de sportivi de la CS Satu Mare, LPS Craiova, CSS Steaua, Olimpia București, CSS Constanța, CSS Târgu Mureș, CSS Quatro, CS UNEFS, CSA Steaua și LPS Bihorul Oradea. De la CS Satu Mare au tras 10 sportivi antrenați de Francisc Csiszar și Nagy Lehel. Doi dintre ei au urcat pe podium.

S-au tras două tururi de grupe, iar apoi toți sportivii au ajuns pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă. Adam Macska nu a întâmpinat mari probleme. În sferturi a trecut cu 15-6, iar în semifinale l-a întâlnit pe colegul său de club, pe Alexandru Oroian. Un meci echilibrat, Macska s-a impus cu 15-13, astfel că Oroian a cucerit medalia de bronz. Sătmăreanul nu a întâmpinat probleme în ultimul act. A câștigat categoric, scor 15-3 cu Filippos Gkogkos (CSS Steaua).

“A fost un concurs foarte fain, am tras bine și pentru că am evoluat acasă în Satu Mare. La concursurile de seniori a fost mult mai greu, aici un pic mai lejer. Mă bucur pentru rezultatele obținute. Urmează un concurs unde sper să mă descurc bine și să mă calific la Campionatul European. Dar până atunci vreau să luăm aurul în proba pe echipe”, ne-a declarat Adam Macska. Tânărul sătmărean face spadă de 9 ani. Era la grădință când un alt sportiv, Balazs Szilagyi, i-a propus să încerce acest sport și iată că l-a atras iar acum se descurcă excelent.

În afară de cele două medalii, ceilalți sătmăreni au terminat pe următoarele locuri: Balazs Szilagyi – locul 6, David Ziman – 11, Ștefan Chelu – 24, Edwin Pop – 26, Tudor Surducan – 29, David Lazăr – 30, Ruben Lazăr – 34, Marco Szekely – 45.

Vineri, de la ora 9.00, începe proba pe echipe unde s-au înscris 8. CS Satu Mare va fi formată din: Adam Macska, David Ziman, Balazs Szilagyi și Alexandru Oroian. Sâmbătă și duminică sunt programate probele fetelor.

20151008_153336 adam adam2 adam3 adam4 Picture 1

Acum 90 de ani în Cupa României: Olympia CFR Satu Mare învingea Crișana într-un meci de legendă

IFPLUS ISTORIE LOCALĂ

Meciul din 1934 pentru Cupa României, în care Olympia CFR Satu Mare a învins surprinzător Crișana.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.