În următoarele șase zile se joacă etapele 7 și 8 din zona Europa
Cele mai tari campionate de fotbal din Europa sunt întrerupte zilele acestea pentru a permite disputarea jocurilor echipelor naționale. Au mai rămas patru etape din preliminariile pentru Cupa Mondială din Rusia 2018, iar două dintre ele le avem în următoarele șase zile.
În total sunt 54 de meciuri, iar multe dintre ele vor fi transmise în România pe canalele Digi. Sigur, cele mai importante jocuri pentru noi sunt cele ale naționalei noastre, însă vom reveni cu o avancronică în următorul număr. În rest vă vom prezenta programul meciurilor din zona Europa, după care situația în clasamente înaintea disputării rundelor 7 și 8. Amintim că la turneul final din Rusia se califică câștigătoarele grupelor, iar locurile 2 ajung la baraj, cu excepția naționalei care ocupă ultima poziție în clasamentul locurilor 2.
Etapa 7 se joacă joi, vineri și sâmbătă, iar runda 8 începe duminică.
Joi, 31 august
Grupa H: Belgia – Gibraltar (21:45), Cipru – Bosnia (21:45), Grecia – Estonia (21:45).
Grupa B: Ungaria – Letonia (21:45), Elveția – Andorra (21:45), Portugalia – Insulele Feroe (21:45, Digi 3).
Grupa A: Luxemburg – Belarus (21:45), Bulgaria – Suedia (21:45, Digi 2), Franța – Olanda (21:45, Digi 1).
Vineri, 1 septembrie
Grupa E: România – Armenia (21:45, TVR 1), Kazakhstan – Muntenegru (19:00, Digi 2), Danemarca – Polonia (21:45, Digi 1).
Grupa F: Malta – Anglia (21:45), Lituania – Scoția (21:45), Slovacia – Slovenia (21:45, Digi 4).
Grupa C: San Marino – Irlanda de Nord (21:45), Norvegia – Azerbaijan (21:45), Cehia – Germania (21:45, Digi 2).
Sâmbătă, 2 septembrie
Grupa I: Finlanda – Islanda (19:00, Digi 2), Croația – Kosovo (21:45), Ucraina – Turcia (21:45, Digi 2).
Grupa G: Albania – Liechtenstein (19:00), Israel – Macedonia (21:45), Spania – Italia (21:45, Digi 1).
Grupa D: Georgia – Irlanda (19:00), Serbia – Moldova (19:00, Digi 1), Țara Galilor – Austria (21:45, Digi 3).
Duminică, 3 septembrie
Grupa H: Estonia – Cipru (19:00), Gibraltar – Bosnia-Herțegovina (21:45), Grecia – Belgia (21:45, Digi 1).
Grupa B: Insulele Feroe – Andorra (19:00), Letonia – Elveția (21:45), Ungaria – Portugalia (21:45, Digi 2).
Grupa A: Belarus – Suedia (19:00, Digi 2), Olanda – Bulgaria (19:00, Digi 1), Franța – Luxemburg (21:45, Digi 3).
Luni, 4 septembrie
Grupa C: Azerbaijan – San Marino (19:00), Irlanda de Nord – Cehia (21:45, Digi 3), Germania – Norvegia (21:45, Digi 2).
Grupa F: Slovenia – Lituania (21:45), Scoția – Malta (21:45), Anglia – Slovacia (21:45, Digi 1).
Grupa E: Armenia – Danemarca (19:00, Digi 2), Munenegru – România (21:45, TVR 1), Polonia – Kazakhstan (21:45).
Marți, 5 septembrie
Grupa D: Moldova – Țara Galilor (21:45), Irlanda – Serbia (21:45, Digi 3), Austria – Georgia (21:45).
Grupa I: Kosovo – Finlanda (21:45), Turcia – Croația (21:45, Digi 2), Islanda – Ucraina (21:45).
Grupa G: Liechtenstein – Spania (21:45), Macedonia – Albania (21:45), Italia – Israel (21:45, Digi 1).
Clasamentele celor 9 grupe:
Grupa A: 1. Suedia – 13p, 2.Franța – 13p, 3.Olanda – 10p, 4.Bulgaria – 9p, 5.Belarus – 5p, 6.Luxemburg – 1p.
Grupa B: 1.Elveția – 18p, 2.Portugalia – 15p, 3.Ungaria – 7p, 4.Insulele Feroe – 5p, 5.Andorra – 4p, 6.Letonia – 3p.
Grupa C: 1.Germania – 18p, 2.Irlanda N. – 13p, 3.Cehia – 9p, 4.Azerbaijan – 7p, 5.Norvegia – 4p, 6.San Marino – 0p.
Grupa D: 1.Serbia – 12p, 2.Irlanda – 12p, 3.Țara Galilor – 8p, 4.Austria – 8p, 5.Georgia – 3p, 6.Moldova – 2p.
Grupa E: 1.Polonia – 16p, 2.Muntenegru – 10p, 3.Danemarca – 10p, 4.România – 6p, 5.Armenia – 6p, 6.Kazahstan – 2p.
Grupa F: 1.Anglia – 14p, 2.Slovacia – 12p, 3.Slovenia – 11p, 4.Scoția – 8p, 5.Lituania – 5p, 6.Malta – 0p.
Grupa G: 1.Spania – 16p, 2.Italia – 16p, 3.Albania – 9p, 4.Israel – 9p, 5.Macedonia – 3p, 6.Liechtenstein 0p.
Grupa H: 1.Belgia – 16p, 2.Grecia – 12p, 3.Bosnia – 11p, 4.Cipru – 7p, 5.Estonia – 4p, 6.Gibraltar – 0p.
Grupa I: 1.Croația – 13p, 2.Islanda – 13p, 3.Turcia – 11p, 4.Ucraina – 11p, 5.Finlanda – 1p, 6.Kosovo – 1p.
Fii primul care comentează