38 de medalii au obţinut înotătorii de la CSM Satu Mare, la “Cupa Salina Turda”

inotLa sfârşitul săptămânii care a trecut, la Turda s-a desfăşurat o competiţie de înot, “Cupa Salina Turda” la starul căreia s-au aflalt circa 350 de sportivi. Oraşul Satu Mare a fost reprezentat la competiţie de un grup de înotători de la Clubul Sportiv Municipal.

În total au fost 18 sportivi, conduşi de antrenorii Călin Mazilu şi Carmen Brădeanu. Aceştia au concurat în toate probele, la toate stilurile: liber, mixt, spate, bras şi fluture şi s-au întors acasă cu un total de 38 de medalii (13 de aur, 14 de argint şi 11 de bronz) ocupând la final de concurs locul 3 în clasamentul general.

Cele mai multe medalii, câte 5, au fost cucerite de Luca Şimon şi Riedl Tibor. Primul a cucerit 1 medalie de aur, 2 de argint şi 2 de bronz, iar Riedl a câştigat 5 medalii de argint.

Dar performerii clubului pot fi consideraţi Oana Komiati, Ariana Pop, Selmenczi Noel şi Blanca Stănciou.

Oana Komiati a cucerit 4 medalii, toate de aur, la 100 şi 200 m liber, 100 m bras şi 100 m spate, Blanca Stânciou s-a întors acasă cu 4 medalii din care 2 de aur la 100 şi 200 metri liber, una de argint la 100 m spate şi una de bronz la 100 metri fluture, Ariana Pop cu 2 medalii de aur, la 200 m liber şi 100 m future şi una de bronz, iar Noel Selmenczi a câştigat 2 medalii de aur, la 50 m fluture şi 50 m liber.