12 luptători calificați la finalele Under 16

După faza de zonă din Târgoviște

lupteLuptătorii de la CS Satu Mare – Cetate Ardud s-au aflat la sfârșit de săptămână în acțiune la două competiții. Una națională și una internațională.

Le vom lua pe rând și vom începe cu o etapa de zonă a Campionatului Național Under 16 (copii). Aceasta s-a desfășurat în Târgoviște, iar sătmărenii au dominat concursul, 11 dintre ei reușit să obțină biletul de calificare în finală. Astfel, au terminat pe primul loc Pavel Paul (32 kg), Marian Zaha (35 kg), Marius Bulgăr (38 kg), Andrei Buzilă (47 kg), Andrei Barbul (59 kg), Gerhard Diczik (85 kg) şi Luca Bud (100 kg). Pe doi au terminat concursul Cătălin David (53 kg) şi Ionică Ştefan (66 kg), iar pe trei Raul Filip (59 kg) şi Norbert Szuroka (100 kg). O altă veste bună a venit și din Amara, acolo unde Andreea Pataki (57 kg), la lupte libere, s-a clasat pe trei şi a obţinut implicit calificarea în finală. Luptătorii noștri au fost însoțiți la acest concurs de către antrenorii Tudor Barbul și Claudiu Blaga.

Un alt concurs de lupte greco-romane s-a desfășurat în Ucraina, un turneu internațional găzduit de Mukacevo. Cel mai bun rezultat al delegaţiei conduse de antrenorul Feri Szabo l-a obţinut Sandor Peck la 63 kg, în timp ce Paul Orosz (32 kg) a terminat pe cinci.

În ceea ce privește următorul concurs pentru clubul sătmărean, la sfârșitul acestei săptămâni, cei 12 sportivi calificați se vor afla în Târgoviște la finale.

FOTBAL, LIGA 3

Olimpiile Sătmarului joacă vineri în deplasare

Etapa a doua din Liga a 3-a la fotbal începe vineri şi se termină abia duminică. Motivul? SCM Zalău joacă joi în Cupa României astfel că a solicitat amânarea cu o zi a meciului cu Victoria Carei. Dar cele două Olimpii ale Sătmarului joacă vineri, în deplasare.