Victorie importantă obţinută de băieţii lui Zoltan Ritli!

Scris de Constantin Demian, 05 august 2020 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Altă faţă, alt joc, alt rezultat! Cam aşa s-ar putea traduce în câteva cuvinte evoluţia echipei sătmărene în partida de miercuri cu echipa CAO Oradea, decisivă pentru promovarea în Liga a 3-a din România. Drept urmare echipa condusă de Zoltan Ritli s-a impus fără dubii, cu scorul de 3-1, în meciul de la Zalău şi are şanse sporite de a promova în Liga a 3-a.

Cu Vădan, Portik şi Bogdan Nylvan titulari din primul minut, cu Raul Ritli avansat în linia de mijloc, cu “vedetele” Cadar şi Faur lăsate pe bancă să se mai odihnească, gruparea sătmăreană a lăsat emoţiile la vestiare, a evoluat mult mai aerisit, mai perpendicular pe poartă, a folosit mult mai bine spaţiile libere din teren. În plus, titularizarea lui Vădan în centrul apărării a dat mai multă siguranţă compartimentului defensiv.

Pe fondul acestui joc, CSM a deschis scorul în minutul 7 când Vădan a marcat cu capul după un corner executat de Nylvan. Au urmat apoi alte două ocazii sătmărene, ratate de Chitaş şi Nylvan, iar pe finalul reprizei au trecut şi orădenii pe lângă gol.

După o pauză, după o primă ocazie ratată de Schwarckopf, lovitură liberă de la 18 metri, acelaşi jucător majorează scorul la 2-0. Mijlocaşul sătmărean a marcat din lovitură de la 11 metri acordată după un fault comis asupra lui Chitaş.

În minutul 70 scorul ajunge la 3-0 după un şut al lui expediat de la 14 metri de Nylvan. La acest scor sătmărenii se relaxează, orădenii profită şi reduc din handicap în minutul 78 prin Hosu, stabilind scorul final, 3-1 pentru CSM Satu Mare.

După această victorie CSM Satu Mare totalizează 4 puncte şi urcă pe locul 1 în grupă, loc care asigură promovarea în Liga 3. Dar acest loc poate fi păstrat doar în anumite condiţii.

Adică în condiţiile în care CAO câştigă în faţa Someşului sau dacă echipa din Dej învinge echipa din Oradea la un singur gol diferenţă. Orice alt scor favorabil Someşului face ca echipa din Dej să promoveze direct. Dar echipa sătmăreană poate promova şi de pe locul 2 dacă se vor elibera câteva locuri în eşalonul trei. Asta vom afla după meciul de duminică dintre Someşul Dej – CAO Oradea, care se va disputa tot la Zalău..

Au jucat la CSM Satu Mare: Curileac – Tincău, Vădan, Ţoca, Iobescu, Şimon, R.Ritli, Schwarckopf, Chitaş, B.Nylvan, Portik/Cădar, Faur şi Jakab.

Abonează-te acum Online!
  1. Numai Oli a spus: 07 august 2020, ora 07:58

Cred ca pe ” Romanas ” l- a pus asistentul- jurnalist sa scrie comentariul . Dar in fine , ” Romanas” ce esti de 2 ani stati in liga 4 csm satu mare pe bani grei si vorbesti de amatori ? Vezi ca se apropie al 3 lea an de liga 4 !!! Iar de Oli nu vb asa numai de la tastatura ….altfel n-ai nicio şansă. Spune-i asistentului sa iti corecteze ortografia!!!

2. unu a spus: 06 august 2020, ora 09:42

ati fttut meciul cu dejul acum stati in liga 4

3. Romanas a spus: 06 august 2020, ora 08:27

profesionalism si spectaculos! A schimbat bine Zoli asa se face cand doi jucatori-vedete nu fac nimic. Vine altcineva si iti ia locul! Bravo Oli! Pacat ca sisi a trimis amatori in cupa care nu trece de un tur ca altfel aveam sanse sa jucam cu echipe din divizia b si a

4. amygos a spus: 05 august 2020, ora 23:03

Să fim serioşi!Dej bate Oradea la cel puţin două goluri,iar noi mai stăm un an in judeţ!

5. szabi a spus: 05 august 2020, ora 22:31

CINE MOARE DE CIUDA ACUM????? :)))))))))))

Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.