Victoria Carei, eliminată din drumul spre Liga 3

CSM Victoria Carei şi CS Real Bradu s-au duelat miercuri la Mediaş în prima fază a barajului de promovare/ menţinere în Liga a 3-a. Pe o vreme excelentă pentru fotbal, campioana Argeşului s-a impus cu 3-0 contra campioanei din judeţul Satu Mare şi s-a calificat astfel în următoarea fază.

La început, meciul a fost echilibrat, cu un plus de maturitate în joc pentru echipa din Argeş, care a aliniat un lot cu mai mulţi jucători trecuţi prin ligile superioare de fotbal ale României. Din păcate pentru careieni, Real a deschis rapid scorul, prin Năstăsie Cosmin, în minutul 15, cu o lovitură de cap din interiorul careului. Tot argeşenii au fost mai periculoşi apoi prin Naciu, în minutul 22, acesta trimiţând puţin pe lângă poarta părăsită de Mitracica. Cei de la Real Bradu au mai ratat câteva ocazii bune de a majora scorul în prima parte, dar s-a încheiat 1-0 pentru Real la pauză şi băieţii lui Marius Botan mai aveau o repriză să egaleze sau să întoarcă scorul de pe tabelă.

În repriza a doua, careienii au avut o şansă bună de a egala prin Vereş, care a şutat bine de la 25 de metri, dar Zaharia a respins. Ambele formaţii au presat poarta adversă, cu un mic plus pentru argeşeni, deşi echipa din Carei a arătat mai bine în prima parte a mitanului secund.

Naciu putea face 2-0 în minutul 81, dar Mitracica a ieşit bine la marginea careului propriu şi l-a blocat pe nouarul celor de la Bradu. Minutul 86 aduce însă liniştea pentru Real Bradu, după ce Păvăluţă Radu a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri pentru 2-0. Griszhaber Daniel a făcut fault în careu, în prelungiri, a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat după imprudenţa asupra lui Cotun, iar Păun a executat excelent penalty-ul care a urmat şi scorul final avea să fie în cele din urmă 3-0.

Formaţia din Bradu s-a alăturat celor 21 de campioane din Liga a 4-a, care vor întâlni cele mai slabe 21 de echipe din Liga a 3-a, sezonul trecut. Aceste meciuri urmând să se dispute pe 16 şi 23 mai.

Victoria Carei: Mitracica – Mihale, G. Griszhaber, Orosz (84 Holczeberg), D. Griszhaber, Tilinger (84 Krayczar), Kinczel, Ghiarfaş (35 Vereş), B. Bakai, Mihai (46 Nagy), Zbona (72 Dascăl). Rezerve: Menesi, S. Bakai, Holczberger, Krayczar, Schuller, Veszpremi.

Real Bradu: Zaharia – Naciu, Năstăsie, Mormolea, Ştefănescu, Neagu, Ciucă, Anghel, Tănase, Păun, Ayza. Rezerve: Andreescu, Păvăluţă, Dima, Cotun, Negru, Burcea.