Victoria Carei a pierdut, CSM Satu Mare, doar remiză la Sighet

Nicio echipă din judeţul Satu Mare nu a câştigat la sfârşit de săptămână în eşalonul al treilea. Le vom lua pe rând.

Sighetu Marmaţiei – CSM Satu Mare 1-1

CSM Satu Mare a terminat la egalitate, 1-1, meciul din deplasare cu CSM Sighetu Marmaţiei, meci programat în etapa cu numărul 6 din Liga 3. Este singurul punct cucerit de sătmăreni în ultimele două etape după ce, cu o săptămână mai devreme, gruparea condusă de Tiberiu Csik a pierdut, tot în deplasare, 0-2 la Bistriţa. Cam puţin, chiar foarte puţin pentru o echipă cu pretenţii şi cu o finanţare consistentă primită de la Consiliul Local. Totuşi, graţie un golaveraj superior, echipa sătmăreană se menţine pe primul loc în serie, la egalitate de puncte cu FC Bihor şi Lotus Felix. Dar sâmbătă urmează derby-ul cu FC Bihor, un meci după finalul căruia vom putea face mai multe aprecieri despre potenţialul echipei sătmărene.

Despre meciul de la Sighet nu avem multe de spus. Rezultatul, doar un egal cu o nou promovată, cu un lot sub nivelul celui sătmărean, ne îndeamnă să spunem că echipa Clubului Sportiv Municipal Satu Mare a avut o evoluţie modestă pe terenul din Sighet. Şi, din informaţiile noastre, aşa au şi stat lucrurile, jocul a fost de o calitate modestă, cu multe greşeli de ambele părţi. Dar, un punct este un punct, mai mult decât nimic.

Sătmărenii au deschis scorul în minutul 28 prin tânărul Denis Baior, iar gazdele au egalat în minutul 70 prin Mitrascsuk.

CSM Satu Mare: Anca Trip – Popovici, Suto Zalan, Prodan, Negrea, Rodrigo, Micaş, Bura, Baior, Zsiga, Manour/Berbeacă, Mureşan, Brata, Schwarckopf, Fischer, Ziman, Vaiada, Ciul, Barna. Antrenor: Tiberiu Csik.

Victoria Carei – Minerul Ocna Dej 1-3

Echipa din Carei pare să nu se fi obişnuit cu aerul Ligii a 3-a şi a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu, 1-3 în faţa Minerului Ocna Dej. Drept urmare, cu doar 3 puncte adunate din 6 meciuri, Victoria Carei se află pe locul 9, penultimul din serie. Aşa cum se poate deduce din evoluţia scorului, echipa oaspete a condus ostilităţile în prima repriză cînd a marcat 3 goluri. În partea a doua, spre final, în minutul 85, Victoria reuşit să înscrie golul de onoare prin căpitanul Kinczel.

Au jucat la Victoria: Gorbe – Bîrle, Ritli, Tincău, Aspru, Kinczel, Raț, Silaghi, Marinaş, B.Nylvan, Chukwuebuk. Rezerve: Mitracica, Vajda, Moş, Zbona, Benze, Negrean, Horvat, Haller. Antrenor: Marius Botan.

• Victoria Carei – Minerul Ocna Dej 1-3
Kinczel (85) / Rus (22), Vitan (29), Gligor (40)

10.Şimleu Silvaniei 6 0 2 4 1-11 0

Etapa 7 (sâmbătă, 8 octombrie, ora 15:00): Ocna Dej – Sighetu Marmaţiei, Şimleu – Carei, CFR II – Lotus, Bistriţa – Zalău, CSM Satu Mare – FC Bihor.