Un nou episod Satu Mare vs. Baia Mare la fotbal

De la ora 17:30, CSM primeşte vizita lui Minaur, în turul 2 al Cupei României

CSM Satu Mare dispută miercuri după amiază al doilea meci oficial al sezonului 2021-2022 într-o competiţie organizată de FRF. Meciul programat pentru miercuri este unul din Cupa României, turul 2, iar adversarul echipei sătmărene va fi CS Minaur Baia Mare, echipă care a ratat de puţin promovarea în Liga 2.

Sigur, obiectivul echipei sătmărene este să câştige această partidă şi să aibă un parcurs cât mai lung în Cupa României. Dar aşa cum ne-a spus antrenorul Zoltan Ritli, obiectivul principal este campionatul. Adică un start bun, un parcurs bun astfel încât să se evite emoţiile din finalul sezonului precedent când echipa sătmăreană s-a salvat în extremis de la retrogradare.

Pentru meciul cu Minaur, antrenorul Zoltan Ritli are la dispoziţie aproape întreg lotul. Va lipsi în continuare Florin Mureşan, fundaşul sătmărean fiind în refacere după accidentarea din luna februarie. Va absenta din lot şi tânărul Răzvan Aspru, venit în această vară de la LPS şi care a suferit o entorsă de genunchi.

Formaţia probabilă CSM: Al.Cădar – Ionescu, Vădan, Ritli, M.Neyki, Schwarkopf, Barth, T. Moldovan, Dobrai, Zsiga, Gabi Cădar.

CS Minaur Baia Mare şi-a prezentat în această săptămână lotul complet din care fac parte şi sătmăreni, respectiv jucători care au evoluat în judeţul nostru. Ne referim la Mircea Donca, Adrian Micaş, Ciprian Duruş, Alin Văsălie.

Dar iată lotul complet de la Minaur:

Portari: Alexandru Gudea, Raul Baila, Alin Bota;
Fundaşi: Milian Urs, Gabriel Oiţă, Răzvan Lazăr, Denis Matei, David Simion, Mihai Cohan , Ciprian Duruş, Dacian Dunca, Marius Potcoavă;
Mijlocaşi: Paul Oşan, Adrian Micaş, Paul Nistor, Viorel Chinde, Adrian Bura, Valer Giurgiu , Mircea Donca, Cosmin Berindea, Andrei Zete, Alin Văsălie, Antonio Lung, Marco Petran;
Atacanţi: Ciprian Stanciu, Adrian Balha, Arthur Teut

Antrenorul principal este Ciprian Danciu, iar directorul tehnic cunoscutul Vasile Miriuţă.

Partida CSM – Minaur va începe miercuri a ora 17:30 pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan. Meciul va fi arbitrat de Szabo Krisztina (Crişeni – Sălaj).

Fiind o partidă eliminatorie, în caz de egalitate după 90 de minute se vor juca 2 reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare. Dacă şi după 120 de minute egalitatea persistă, pentru desemnarea echipei calificate în faza următoare se vor executa serii de lovituri de departajare din dreptul punctului de la 11 metri.

Accesul spectatorilor la meci se face pe baza certificatului de vaccinare sau a unui test rapid negativ care să certifice absenţa CORONAVIRUSULUI.

COMPETIȚIE

Turneu de fotbal în sală la Ardud

Într-o zi de sâmbătă, 20 ianuarie 2024, de la ora 9.00, sala de sport din Ardud va găzdui a doua ediție a Cupei Prieteniei la fotbal. Înscrierile sunt deschise, iar pasionații de fotbal sunt invitați să participe.

IFPLUS FOTBAL, LIGA 3

Bani mai mulți pentru salarii în T3 pentru Victoria Carei

Scriam recent despre suplimentarea bugetului de la CSM Victoria Carei, club la care există două secții: fotbal și tenis de masă.

This content is for IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ PLUS 3 LUNI, IZ PLUS ANUAL, IZ Plus Lunar, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ <35, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, and IZ+ si Tiparit si PDF Lunar members only.