Sorana eliminată, România fără reprezentantă în turneul de simplu de la Roland Garros

Speranțele noastre de a avea o reprezentantă în fazele superioare ale turneului de simplu feminin de la Roland Garros s-au năruit duminică la ora prânzului.

În optimile de finală jucate ieri, Sorana Cîrstea a fost învinsă de  Tamara Zidansek, în două seturi, scor 7-6, 6-1 în favoarea sportivei din Slovenia. În primul set cele două tenismene au mers cap la cap și s-a ajuns la tie-breack câștigat de Zidansek, 7-4. Doar că, la 6-5 pentru Sorana, tenismena noastră a avut o minge de set pe care a ratat-o.
Marcată de acest deznodâmânt, Sorana nu mai pus rezistanță în setul doi care n-a avut istoric, Zidansek a ajuns rapid la 5-0, după care Cîrstea a avut o tresărire de orgoliu și a câștigat un ghem. Dar atât. Tamara Zidansek, numărul 85 WTA la startul turneului, s-a calificat n sferturi unde va juca împotriva câștigătoarei dintre Marketa Vondrousova (21 WTA) și Paula Badosa (35 WTA).

Totuși, putem aprecia că Sorana Cîrstea a avut un parcurs solid la acest turneu de Grand Slam, iar punctele adunate o vor duce pe locul 44 în clasamentul mondial. Iar prezența în optimi este a doua cea mai bună performanță înregistrată la Paris (în 2009 a ajuns în sferturi). În plus, pentru parcursul de la Roland Garros, Sorana va primi 170.000 de euro.

Dacă la simplu toți românii au ieșit din cursă, în turneele de dublu România mai are doi reprezetanți. Astfel, la dubu feminin, Irina Begu și Nadia Prorovska, s-au calificat în sferturi după ce au eliminat în sferturi pe Chloe Paquet/Clara Burcel, scor 6-3, 6-1.