Halep și Cîrstea, eliminate în optimi la Australian Open

După partidele programate luni în optimile feminine, România a rămas fără reprezentante la Australian Open.

Simona Halep, cotată drept a 15-a favorită, a fost învinsă de Alize Cornet (Franţa/61 WTA). A fost un meci de 3 seturi care s-a disputat pe durata a 2 ore şi 33 de minute care s-a încheiat cu scorul 6-4, 3-6, 6-4, în favoarea lui Alize Cornet. Cum Simona Halep nu şi-a putut apăra punctele câştigate la ediţia AO de anul trecut (sferturi), va înregistra o cădere importantă în clasamentul WTA urmând să iasă din Top 20. Astfel, cu o zestre de 2.117 puncte, Halep se află pe locul 23 în clasamentul live (-8). În funcţie de rezultatele de la Melbourne, Simona ar mai putea pierde şi alte poziţii.

Din păcate şi Sorana Cîrstea a părăsit AO. Jucătoarea noastră a fost învinsă de Iga Swiatek (cap de serie nr. 7). Poloneza s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-3 după un meci epuizant care a durat 2 ore şi 28 de minute. Totuşi Sorana încheie pe plus turneul de la Antipozi. Ea se află pe locul 31 în ierarhia WTA live (+7). Ambele vor primi câte 328.000 dolari şi 240 de puncte WTA.