Sepsi a ridicat un nou titlu naţional chiar la Satu Mare

CSM Satu Mare a pierdut marți a treia finală consecutivă cu Sepsi Sfântu Gheorghe în Liga Națională de baschet feminin. În Sala LPS “Ecaterina Both” s-a jucat meciul 4, total diferit față de cel de luni.

În formulele de start n-au făcut mari modificări cei doi antrenori. Cuic, Bright, Șolopova, Podar și Goss și-au întâlnit privirile din primele secunde pe terenul de joc cu Pasic, Orban, Părău, Tobin și Gardner. Primele minute le-au aparținut covăsnencelor, după care CSM a egalat la 6. Însă tot echipa lui Părău a condus, până la acel 14-12, stabilit de Podar. Puțin s-a mers de la egal la egal, iar primul sfert l-a luat Sepsi. Echilibrul s-a menținut și în sfertul al doilea, cu mențiunea că fetele lui Maikel Lopez au intrat în avantaj la pauza mare, scor 35-32.

Dar Sepsi s-a comportat altfel în perioada a treia, câștigată cu 14-9. Ultimele 10 minute au început cu scorul de 46-44 în favoarea celor de la Sepsi. Dar echipa oaspete a știut să profite de greșelile din tabăra sătmăreană. Cu mai multă concentrare, Sepsi a reușit să câștige meciul și automat un nou titlu în România. Meciul 4 dintre CSM Satu Mare – Sepsi s-a încheiat cu scorul de 56-65, pe sferturi: 16-20, 19-12, 9-14, 12-19. CSM Satu Mare rămâne astfel vicecampioana României la baschet feminin.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Goss – 16p, Șolopova – 15p, Podar – 13p, Cuic – 8p, Bright – 2p, Huțanu – 2p, Kilin, Popescu. Antrenor: Maikel Lopez.
Sepsi: Tobin – 19p, Gardner – 15p, Părău – 10p, Orban – 8p, Mandache – 7p, Pasic – 6p, Pavlopoulou, Cătinean. Antrenor: Zoran Mikes.