Selecţionata judeţului Satu Mare a învins-o pe cea a Maramureşului (Foto)

Cu scorul de 2-1, golurile echipei noastre fiind marcate de Lucian Luca şi Dan Adi

Stadionul Olimpia – Daniel Prodan din Satu Mare a găzduit ieri, de la ora 11:00, meciul între selecţionatele judeţului Satu Mare şi Maramureş la fotbal.

S-au jucat trei reprize a câte 30 de minute, iar la finalul meciului, echipa învingătoare a fost cea a Sătmarului, scor 2-1. Lucian Luca şi Adi Dan sunt marcatorii selecţionatei noastre, în timp ce pentru maramureşeni a înscris Gabriel Tura.

Referentul zonal FRF, Dorel Ziman ne transmite că selecţia a început la nivel de judeţ şi că la ea au participat peste 80 de copii născuţi în anul 2008. S-au selecţionat 17 jucători de la LPS-Il Calcio Satu Mare (12), CS Primavera (3), CS Juniorul (1), CSS Carei (1). A existat şi o listă cu 4 rezerve. Din această “dublă” întâlnire se va forma selecţionata Satu Mare – Maramureş, tot după sistemul 17+4, care va juca cu selecţionata Bistriţa-Năsăud-Bihor. Pe acelaşi model se va forma selecţionata Ardealului care va participa la un stagiu de pregătire la Mogoşoaia sau Tărlungeni.

Satu Mare: Alex Crişan – Matei Ardelean, Ianis Jurje, Andrei Boje, Norbi Petran, Ramon Erdei, Luca Noveli, Luca Lucian, Sebi Rus, Rareş Corodan, Răzvan Pop/ Flaviu Burzo, Darius Varg, Denis Sopoian, Adi Dan, Raul Tamas, Karoly Tamas. Dorel Ziman – referent zonal FRF, Cosmin Iuhas – antrenor.

Maramureş: Sebastian Pop – Bogdan Pop, Mihai Sabo, Cătălin Zete, David Mărcuş, Patric Berciu, David Zoicaş, Matei Robu, Gabriel Tura, Sebastian Avam, Eduard Pojoga/ Gabriel Bukova, Marius Feiciuc, Luca Costea, Roland Rojnayai, Sebastian T., Marc Andreica. Emil Kemenes – referent zonal, Cristian Costraba şi Ciprian Sima – antrenori.

Au arbitrat fără probleme sătmărenii Răzvan Bogdan, Alberto Bor, Zoran Trella.

Urmează returul programat pentru ziua de miercuri 3 noiembrie 2021.

Meciul s-ar putea disputa la Baia Mare pe stadionul Viorel Mateianu, ori la Sighetu Marmaţiei.