Sătmărenii debutează cu o înfrângere nemeritată în Liga 3

CA Oradea – CSM Satu Mare 2-1 (1-0)

CSM Satu Mare a fost învinsă în meciul de debut în Liga a 3-a la fotbal, Seria 10, de CA Oradea, scor 2-1. Dar este o înfrângere nemeritată, după un joc bun al sătmărenilor, golul victoriei orădenilor fiind marcat în prelungirile meciului.

Orădenii au început mai bine și în minutul 8 au deschis scorul prin Gherman. Dar coautor la acest gol a fost ex-sătmăreanul Chitaș. Acesta a trimis un șut centrare spre poarta CSM-ului, Cădar a respins în față, iar Gherman a introdus balonul în plasă de la 8 metri. După încă o ocazie a gazdelor, CSM a echilibrat jocul, a ieșit la atac și în minutul 23 a ratat egalarea după ce șutul lui Neyiki a zguduit bara transversală a orădenilor.

Sătmărenii au ieșit mai hotărâți de la cabine, au dominat teritorial și, după două ocazii ratate de Zsiga și Ziman, au reușit să egaleze în minutul 78 prin Tincău care a trimis balonul în plasă din mijlocul careului gazdelor. Din păcate, în ultimul minut al meciului juniorul Gheorghiță l-a învins pe portarul Alex Cadar cu un șut expediat de la 14 metri.

Au jucat:
CA Oradea: Barabaș – Cr. Copil, Mintaș, Letan, Ioviță, Cherman, Ardelean (57 Gheorghiță), Roșu (57 Meșter, 77, Marina), Gunie, Chitaș (90+1 D. Stan), Porumb (57 Lezeu). Antrenor: Florin Farcaș.
CSM Satu Mare: Al. Cadar – Vădan, Barth, R. Ritli, M. Nyeki, Scwarczkopf (66 Tincău), R. Ziman (66 Brata), Zsiga, Stajic, T. Moldovan (77 B. Nylvan), C. Cadar (66 Ionescu). Antrenor: Zoltan Ritli.

1.SCM Zalău 1 1 0 0 8-1 3

2.Minaur BM 1 1 0 0 3-1 3

10.Şomcuta Mare 1 0 0 1 1-8 0

Etapa 2: CSM Satu Mare – Zalău (4 septembrie ora 17:00), Șimleu – Șomcuta, Minaur – Luceafărul, Lotus – Dej, CAO – CFR Cluj II.