Sătmăreanul Benjamin Bodo a cucerit argintul la floretă tineret

În sala de scrimă “Ana Pascu” din București s-au desfășurat zilele trecute mai multe concursuri de floretă.

Vineri am avut Cupa României la floretă masculin, seniori. Un concurs care a strâns 25 de sportivi, printre ei și sătmăreni. Aici, cea mai bună clasare a avut-o Benjamin Bodo, legitimat la CSU Politehnica Iași. Sătmăreanul a încheiat pe locul 6, fiind eliminat în sferturi de Radu Dărăban (CSU Cluj-Napoca), scor 10-15, cel care avea să cucerească și marele trofeu. Sportivii de la CS Satu Mare au încheiat pe următoarele locuri: Nicolas Pop – 18, Matei Serghie – 20, Răzvan Nojea – 22.

Sâmbătă s-au desfășurat întrecerile Campionatului Național de tineret la floretă masculin, individual. Aici, Benjamin Bodo a reușit să cucerească titlul de vicecampion național după ce a pierdut în finală cu Silviu Roșu (CSA Steaua), scor 8-15. Rezultatele celorlalți sătmăreni: Nicolas Pop – 14, Matei Serghie – 15, Răzvan Nojea – 16.

Duminică a fost programată proba feminină la tineret. Dar vom reveni cu rezultatele sătmărencelor Teodora Șofran (CS Satu Mare) și Alexandra Lazin (CSU Politehnica Timișoara).

Sursă foto: frscrimă.ro