Sătmăreanca Anastasia Bonea, medaliată la Naţionalul de Culturism şi Fitness de la Sibiu

În perioada 9-11 septembrie a fost organizat Campionatul Naţional de Culturism şi Fitness dedicat tuturor nivelelor, cadeţi, juniori, seniori şi masters. Evenimentul sportiv a avut loc la Sala Sporturilor Transilvania din oraşul Sibiu.

După un an de absenteism de la competiţii, anul acesta Clubul Sportiv Thomas Gym a intrat în perioada competiţională cu 9 sportive, fiecare dintre ele evoluând cât se poate de bine pe scena naţională.

La categoria de 8 ani clubul a înscris 3 sportive dintre care Anstasia Bonea a reuşit să obţină medalia de argint. Au ajuns în finală şi sportivele Nicole Layra Costache, clasându-se pe locul 4, şi Lara Maria Fănăţan – locul 6.

La categoria 10 ani, Briana Boroş s-a clasat pe locul 4, urmată fiind imediat de Casandra Paşcalău, iar pe locul 7 s-a situat sportiva Delia Surducan.

La categoria 11 ani, cele două rivale Regina Nagy a obţinut locul 4 urmată de Andreea Gnandt pe locul 5.

La categoria de 14 ani, Livia Păcurar s-a calificat şi ea în finală obţinând locul 5.

“Sunt foarte mândru de sportivele mele şi mai ales de modul în care au făcut faţă situaţiilor tensionate apărute în timpul concursului. Pe această cale doresc să le felicit şi le doresc mult succes sportivelor noastre”, a declarat Marius Thmoas, preşedintele clubului sătmărean.