Ronaldo, al doilea marcator din istorie, Messi, la meciul 500 în La Liga

Cristiano Ronaldo a reușit o dublă, duminică, în victoria obținută de Juventus, acasă, cu Udinese, scor 4-1, într-un meci din etapă a 15-a din Serie A.

Portughezul a marcat în minutele 31 și 70. Cu aceste două reușite, jucătorul lui Juventus ajunge la 758 de goluri în carieră. Cristiano Ronaldo l-a depășit astfel pe marele Pele (757). Doar Romario a rămas acum în fața lui Cristiano Ronaldo, campionul mondial din 1994 cu națională Braziliei având 772 de goluri marcate.

Altfel, Barcelona s-a impus, cu 1-0, în primul meci oficial din 2021, de duminică seară, pe terenul celor de la Huesca. Lionel Messi a păsat decisiv pentru golul marcat de Frankie de Jong în minutul 27. De precizat că a fost meciul cu numărul 500 jucat de Messi în La Liga.