Real Madrid – Barcelona 2-1

Real Madrid s-a impus în El Clasico, 2-1 cu Barcelona, după un meci spectaculos. Madrilenii au urcat, provizoriu, pe primul loc în La Liga.

Benzema a deschis scorul cu o execuție rar întîlnită, gol cu călcâiul, în minutul 13. Apoi, Kroos a ridicat scorul norocos la 2-0. Barcelona a redus din handicap în minutul 60 prin Mingueza. Catalanii au ratat egalarea în minutul 80 când Messi a trimis, din lovitură de colț, în bară. Clasament: 1. Real Madrid 66 p (53-24 golaveraj)/ 30 meciuri, 2. Atl. Madrid 66 (51-19) / 29, 3. Barcelona 65 (69-26) / 30, 4. Sevilla 58 (40-21) / 29 etc.