Pamela Kiss, campioană absolută la Naţionalul de Culturism şi Fitness

Sătmăreanca este angajată la Poliţia de Frontieră Petea

În perioada 10-11 septembrie la Sibiu a fost organizat Campionatul Naţional de Culturism şi Fittness. Interesul a fost unul foarte mare, fiind înscrişi peste 600 de sportivi la diferite categorii. Pentru corectitudine au fost invitaţi arbitri internationali şi a fost prezentă ANAD (Agenţia Naţionala Anti-Drog).

Titlul de campioană la categoria Women Physique Seniori cât şi la Women Physique Masters (-163cm), a revenit sătmărencei Pamela Kiss legitimată la AS Voinţa Satu Mare, care a obţinut apoi şi titlul de campioană absolută la Women Physique, adică a câştigat competiţia dintre toate medaliatele de aur a secţiunilor componente ale categoriei. Faptic, Triplă Campioană, este cel mai bun rezultat sătmarean la această competiţie. Adică Pamela Kiss este prima femeie din Satu Mare medaliată cu aur la un astfel de campionat național. Ea este pregătită la CS Voința Satu Mare de antrenorul Nelu Bârsan.

”Vreau să o felicit pentru rezultatele extraordinare pe care le-a obținut zilele trecute la Sibiu. A muncit mult, iar rezultatele au apărut”, ne-a declarat Nelu Bârsan. Se aduc mulțumiri președintelui Ioan Ghere, de la CS Voința Satu Mare, pentru sprijinul acordat.

Sala a devenit un stil de viaţă de aproape 10 ani

Pamela este angajată la Poliţia de Frontieră Petea – ITPF Sighetu Marmaţiei. Rutina zilnică la sala de culturism şi fitness a devenit un stil de viaţă pentru Pamela de aproximativ 10 ani, iar cu forma fizică dobândită la sala RobiFittness, la îndemnul soţului şi a celor din jur şi-a propus participarea la competiţii. Pregătirea riguroasă pentru o competiţie, fizică şi alimentară, durează minim 12-14 săptămâni în condiţiile preexistenţei formei create deja.

Pregătirea este concentrată ca “vârful” de formă să fie atins în ziua competiţiei. Aceasta durează 1 maxim – 2 zile, după care începe să se piardă rapid, fiind nevoie de un alt ciclu de pregătire pentru următoarea competiţie.

Pamela era hotărâtă să urce pe podium, dar se pare că aşteptările ei au fost depăşite cu mult, practic a câştigat tot ce putea obţine la această competiţie.