O victorie şi o înfrângere pentru echipele sătmărene din Liga 3

Acum CSM a pierdut, iar Victoria a câştigat

Una caldă, una rece pentru fotbalul sătmărean în etapa a 5-a din Liga 3 la fotbal.

Victoria Careia obţinut prima victorie de la revenirea în al treilea eşalon şi a părăsit utimul loc din clasamentul seriei 10. Apoi, CSM Satu Mare a suferit prima înfrângere 0-1 la Bistriţa. Dar formaţia sătmăreană îşi păstrează prima poziţie în clasament, la egalitate cu FC Bihor şi Lotus Băile Felix.

Victoria Carei – CSM Sighetu Marmaţiei 2-1

Echipa din Carei a fost condusă la pauză cu scorul de 1-0 după un gol marcat pe contraatac de atacantul sighetean Gondiu. Repriza secundă a fost dominată de echipa gazdă care a reuşit să egaleze în minutul 55 prin Nelson şi să marcheze golul care le-a adus 3 puncte prin Luca Tincău, în minutul 85 când mijlocaşul Victoriei a transfornat o lovitură de pedeapsă.

Au jucat la Victoria: Gorbe – Bârle, Moş, Ritli, Aspru, Raţ, Vajda, Tillinger, Kinczel, Tincău, Nelson. Rezerve: Mitracica, B.Nylvan, Silaghi, Negrean, Benze, Ghiarfaş, Marinaş. Antrenor: Marius Botan.

Gloria Bistriţa Năsăud – CSM Satu Mare 1-0

După patru victorii consecutive, echipa sătmăreană a suferit prima înfrângere din această ediţie de campionat. CSM Satu Mare fost învinsă la Bistriţa, scor 1-0 de urmaşa celei care a fot Gloria. Unicul gol a fost marcat în munutul 2 de Davoridzie, şut din centru careului.

Conform relatării unor colegi din media care au fost la meci, formaţia sătmăreană a avut o evoluţie slabă, a practicat un joc confuz fiind dominată net de echipa gazdă. Semnificativ în acest sens este fapul că prima acţiune mai acătrii a sătmărenilor s-a petrecut în minutul 66. E drept, pe final de meci, CSM a ratat egalarea când portarul a respins în extremis şutul lui Ervin Zsiga.

Au jucat la CSM SM: Anca-Trip – Ciul, Mureşan, Vădan, Negrea, Popovici, Rodri, Micaş, Brata, Barth, Baior/ Berbează, Prodan, Bura, Zalan Suto, Ziman, Zsiga, Fischer, Vaida, Mansour. Antrenor: Tiberiu Csik.

5.SCM Zalău 5 3 0 2 8-4 6
6.Minerul Ocna Dej 5 2 0 3 7-7 6
7.CFR Cluj II 5 1 2 2 4-6 5
8.CSM Sighet 5 1 1 3 5-10 4
9.Victoria Carei 5 1 0 4 4-9 3
10.Sportul Şimleu 5 0 1 4 0-10 1
Etapa viitoare: CSM Sighet – CSM SM, Victoria Carei – Minerul Ocna Dej, Lotus Felix – Sportul Şimleu, FC Bihor – Gloria Bistriţa, SCM Zalău – CFR II.