O nouă victorie pentru baschetbalistele de la CSM

Baschetbalistele și fotbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat sâmbătă în campionatele în care activează. Le vom lua pe rând.

Așa cum anticipam, CSM Satu Mare a avut un meci ușor cu Olimpia Brașov, în etapa a 4-a din Liga Națională de baschet feminin. Fetele antrenate de Maikel Lopez au câștigat toate sferturile și au obținut o victorie confortabilă, prima cu peste 100 de puncte în sezonul 2021-2022. În acest meci a fost utilizată și o sătmăreancă. Este vorba de Anamaria Muraru (ex-Kadar), cea care prins 7 minute și a marcat un punct.
Meciul CSM Satu Mare – Olimpia Brașov s-a încheiat cu scorul de 105-69, pe sferturi: 28-14, 33-18, 20-16, 24-21.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Taylor – 31p, 11 recuperări, Kostowicz – 27p, Moore – 13p, Dzombeta – 12p, Ardelean – 9p, Cucu – 8p, Kirberg – 2p, Biszak – 2p, Muraru – 1p, Vuckovic. Antrenor: Maikel Lopez.
Olimpia Brașov: Pesovic – 31p, Armanu – 18p, Dusanic – 16p, Hawkins – 4p, David, Atamaniuc, Ciciovan, Frîncu, Florea. Antrenor: Dan Calancea.

Urmează un meci mai greu pentru echipa sătmăreană. Pe 30 octombrie va juca pe terenul echipei Sirius Târgu Mureș (locul 3).