Medalii preţioase cucerite de sătmăreni la Naţionalul de şah la juniori

Scris de Constantin Demian, 13 mai 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Dacă în anii precedenţi Campionatul Naţional de Şah pentru juniori se desfăşura în aceeaşi perioadă pentru toate grupele de vârstă, numărul din ce în ce mai mare al practicanţilor “sportului minţii” a determinat Federaţia Română de şah să împartă competiţia în 2 părţi. Avem două părţi diferite în acest articol cu informaţii primite de la CSM Satu Mare, respectiv LPS Satu Mare.

Kovacs Balazs (CSM) a cucerit trei titluri de vicecampion şi un bronz

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare a fost reprezentat cu succes de Kovacs Balazs (foto – sus). Tânărul sportiv sătmărean, care va împlini în curând 7 ani, a reuşit să cucerească trei titluri de vicecampion al României şi o medalie de bronz la concursurile sub 8 ani. Cel mai preţios argint vine de la concursul de şah clasic. Pe lista de start s-au prezentat 23 de concurenţi de la cluburi din Reşiţa, Bucureşti, Piteşti, Galaţi, Iaşi, Baia Mare, Ilfov, Giarmata Vii, Braşov şi Satu Mare. La capătul celor 9 runde, Kovacs Balaz a obţinut 7 puncte şi s-a clasat pe locul 2. Pe primul loc a încheiat Vladimir Sofronie (CSS Târgu Mureş – CS Logic 64 Braşov) cu 8,5 puncte. De precizat că Sofronie este mai mare cu peste un an decât Kovacs Balazs şi că sătmăreanul va fi şi anul viitor la categoria U8.

La concursul de blitz, Kovacs Balazs a obţinut locul 2 cu 7 puncte, la egalitate cu Iustin-Nicolas Cazacu (Iaşi), cel care a luat titlul naţional. Au participat 26 de şahişti.

La concursul de dezlegări, sătmăreanul a fost al doilea cu 25 de puncte în 49 de minute. Campion a devenit Călin Rareş-Ionuţ (Brăila) cu 25 de puncte în 26 de minute. Au participat 25 de şahişti.

La concursul de şah rapid, sportivul de la CSM Satu Mare a obţinut 7 puncte şi s-a clasat pe locul 3. Concursul, la care au participat 29 de şahişti, l-a câştigat Lucas Rusu (ACS International Chess Club).

Prin rezultatul obţinut la concursul de şah clasic, sătmăreanul şi-a câştigat dreptul de a reprezenta România la Campionatul European sau Mondial (campionul are prima opţiune de a alege). Tot la Bucureşti, dar la U10, fratele lui Balazs, Abel, a avut o comportare bună.

Kovacs Balazs a început şahul la patru ani şi jumătate, antrenat fiind de Ciprian Muntean la CS Voinţa Satu Mare. În prezent, Balazs aparţine de CSM Satu Mare şi este pregătit de Ciprian Muntean şi Margareta Sarivan.

Teo Anghelescu (LPS), vicecampion la U12

Mai întâi, la Mamaia, şi-au arătat măiestria şahiştii din grupele 14-20 de ani. Şahiştii de la LPS Satu Mare aU reuşit la acea competiţie sa obţină 8 medalii naţionale, 4 de argint şi 4 de bronz). În urma acestor rezultate 6 copii au fost selectionaţi în lotul naţional al României.

Ulterior, la Bucureşti, în intervalul 4-12 mai, a urmat competiţia destinată grupelor 8, 10 şi 12 ani, băieţi şi fete. La această competiţie LPS Satu Mare a avut trei reprezentanţi: Teo Anghelescu, Ştefan Păunescu (12 ani), respectiv Marian Mureşan (10 ani).

Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Teodor Anghelescu (foto – jos) care s-a clasat pe locul 2 la şahul clasic, la egalitate de puncte cu câştigătorul turneului, dintr-un total de 50 de participanţi.

Toţi cei 3 LPS-işti au fost selecţionaţi în lotul naţional. Bilanţul total la cele două turnee – 9 medalii din care 5 de argint şi 4 de bronz – este unul foarte bun pentru LPS Satu Mare. În plus, este pentru prima oară când 9 şahişti din cadrul clubului au fost selecţionaţi de Federaţia Română de Şah în loturile naţionale al juniorilor.

În semn de apreciere pentru performanţele obţinute an de an, maestrul internaţional Cătălin Ardelean, profesor în cadrul secţiei de şah este invitat ca lector în cadrul proiectului “Şcoala Marilor Maeştri”.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517