Meci de fotbal egal în amicalul de la Carei

Victoria – CSM Satu Mare 2-2, la pauză 2-1

Sâmbătă, la Carei, la ora prânzului, s-a disputat un meci amical de fotbal între echipa din localitate, Victoria și CSM Satu Mare. Disputat pe un teren greu, alunecos, meciul s-a terminat cu un echitablil scor egal, 2-2, după ce echipa din Carei a condus cu 1-0 și 2-1.

În urma unui corner, gazdele au deschis rapid scorul în minutul 9 prin Engelbert. Formația sătmăreană a egalat în minutul 27, când Raul Ritli a marcat cu capul după un corner executat de Chitaș. Replica gazdelor a venit imediat și preluat din nou conducerea în minutul 31. În urma unui presing pe defensiva oaspete, Kinczel i-a luat fața lui Mureșan și a finalizat din careul mic.

În repriza secundă, prin minutul 55, CSM Satu Mare a egalat din nou după un gol marcat de Mark Neyki, șut de la 16 metri, cu boltă, peste portar. 2-2 avea să fie și scorul final pentru că, în ciuda a numeroase ocazii, niciuna dintre echipe nu a mai reușit să marcheze.

Victoria Carei: Alex Menesi – Claudiu Mihale, Gabriel Griszhaber, Engelbert Oros, Cristian Hoczberger, Daniel Tilinger (cpt.), Szabolcs Bakai, Mihai Ghiarfaș, Ervin Kinczel, Imre Nagy, Balasz Bakai/ Erik Mitracica – Martin Veszpremi, Daniel Griszhaber, Istvan Schuller, Lucian Dascăl, Raul Kern, Raul Zbona, Raul Kotter, Istvan Mihaly, Florin Kraiczer. Antrenori: Marius Botan – principal, Alexandru Bagosi – portari.

CSM Satu Mare: Illes – M. Neyki, Tincău, Fl. Mureșan, Ionescu –  Schwrackopf, B. Nylvan, R. Ziman, Chitaș – Adrian Pintea, Zsiga/ Oșan, R. Nylvan, R. Ritli, K. Neyki, Vădan, Batin, Barth, Baior, Iakab, Șimon, Catricicău, Vlad Bicuschi. Antrenor: Zoltan Ritli.

După cum se vede, la CSM au apărut doi jucători noi, Adrian Pintea și Bichuschi. Primul, un vârf masiv, de careu, a fost adus în probe de la Florești (Cluj), iar al doilea, un atacant de 19 ani, a fost junior la Juniorul Satu Mare, iar ultima dată a jucat pentru Național Sebiș.

În continuarea pregătirilor, CSM Satu Mare va întâlni miercuri, de la ora 13:00, pe CS Minaur Baia Mare. Meciul se va juca la Micula sau Dara.

“Vom continua pregătirile în următoarea perioadă și așteptăm să înceapă fotbalul județean! Ne bucurăm că în ultimele 20 de minute am avut pe teren 6 juniori, formați la Carei, care au făcut față unei echipe din eșalonul al treilea”, ne-a declarat antrenorul Marius Botan.