Mai are România șanse să cucerească medalii la Jocurile Olimpice?

Majoritatea sportivilor au revenit în țară

Pe măsură ce ne apropiem de punctul final al Jocurilor Olimpice de la Tokyo devine clar că șansele sportivilor români de mai cuceri o medalie olimpică, sau mai multe, sunt tot mai reduse. Sigur, speranțe sunt, unele îndreptățite.

De exemplu în proba de canoe dublu sprint, probă în care românii Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi s-au calificat în semifinale. Șanse bune are Larisa Iordache, calificată în finala de la bârnă dar și luptătorul Albert Saritov, medaliat cu bronz la Olimpiada de la Rio din 2016. Dar pe atleții români care urmează să concureze în zilele următoare nu-i vedem implicați în lupta pentru medalii. Cu rezultatele cu care s-au calificat la Olimpiadă niciunul nu intră în top 10 în proba lor.
Rezultatele de luni ale sportivilor români:

Canoe dublu sprint, 100 de metri

Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi – locul 3 în sfertul de finală unu, cu timpul de trei minute, 51 de secunde, 565 de miimi, la două secunde şi 954 de miimi de câştigătorul seriei, echipajul din Brazilia (3:48.611). Românii vor evolua marţi de la ora 3:44 în semifinala unu a probei.​

Tenis de masă

Echipa feminină de tenis de masă a României, alcătuită Elizabeta Samara, Daniela Dodean și Bernadette Szocs a pierdut meciul cu Hong Kong, scor 1-3. Singura victorie a fost obținută de echipa de dublu alcătuită din Elizabeta Samara ți Daniela Dodean.

Atletism

La atletism, Claudia Bobocea a încheiat cursa de 1.500 de metri cu timpul de 4:09.19, prezultat la îndemâna junioarelor cu care s-a clasat pe locul 11 în seria a doua, ratând astfel semifinalele.
Recordul olimpic în această probă, 3:53,96 este deţinut de Paula Ivan, care a câștigat medalia de aur la în 1988 la JO de la Seul.

Per total, din cei 10 atleţi tricolori calificați la JO de la Tokyo, 4 au ratat calificarea în fazele următoare: Florentina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m) şi Alin Firfirică (aruncarea discului). Doar Bianca Ghelber s-a calificat în finală la aruncarea ciocanului. Finala care va avea loc marți, 3 august, la ora 14:35 a României.

Ceilalţi atleţi tricolori aflaţi la Tokyo sunt Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Andrea Mikloş (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliţei).

Programul sportivilor români de marți

Cinci sportivi români vor concura marți, 3 august, la Olimpiada de la Tokyo, la gimnastică (finală la bârnă), canoe dublu (semifinale), aruncarea ciocanului și lupte libere.
• Ora 13:15, Rareş Andrei Toader, aruncarea greutăţii.
• Ora 14:35, Florentina Ghelber, aruncarea ciocanului, finală.
• Ora 11:50, Larisa Iordache (foto), bârnă, finală.
• Ora 03:44, Cătălin Chirilă/Victor Mihalachi, canoe-2, 1.000 m, semifinală.
• Ora 05:53, Finala A.
• Ora 06:00, Kriszta Tunde Incze, lupte libere – cat. 62 kg feminin – optimi.