Judoka de la Unio au luptat la Wolbrom și Arad

Judoka de la CS Unio Satu Mare au luptat în weekend în cadrul a două turnee internaționale. La Wolbrom în Polonia au participat peste 300 de sportivi din Slovacia, Ungaria, România, Ucraina, Cehia și Polonia, iar de la clubul sătmărean au urcat pe tatami 6 judoka.

Cel mai bun rezultat i-a aparținut lui Romeo Lung, sportiv care s-a clasat pe primul loc la U11, 40 kg. La aceeași categorie de vârstă și greutate, David Lung a terminat pe locul 3. La U11, 50 kg, Alex Urâte a cucerit bronzul, iar la U13, 55 kg, Paul Lung a primit medalia de argint. Raul Mateșan a fost al treilea la U13, 41 kg, în vreme ce Sabin Demian a terminat pe locul 5 la U21, 73 kg.

La turneul internațional de la Arad, Gabriel Vădan a urcat pe treapta a treia a podiumului, la U14, 55 kg, în vreme ce Iosif Alex și Marc Haidu au acumulat experiență.

Sportivii sunt antrenați de Mihaly Terely și Ramona Igna. Se aduc mulțumiri lui Ștefan Bertici pentru asigurarea transportului.

Urmează campionatele naționale la luptă la sol, la U16 și U12, de peste două săptămâni.

Altfel, în 21 octombrie se va organiza turneul Unio Judo Master, iar în luna noiembrie vom avea o nouă ediție a Cupei Unio.