Italia a ridicat trofeul de campioană a Europei!

Stadionul Wembley din Londra ne-a oferit duminică seara numele campioanei Europei la fotbal pentru următorii trei ani. După un meci tensionat, Italia a ridicat mult râvnitul trofeu.

La finalul celor 120 de minute era 1-1, iar italienii a bătut Anglia la loviturile de departajare, cu 3-2. De menționat că Anglia a condus o mare parte a meciului, după golul marcat de Shaw în minutul 2. Aproape de minutul 70, Anglia a restabilit egalitatea prin Bonucci.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne. Rezerve: Sirigu, Meret – Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Florenzi, Toloi.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Phillips, Rice, Shaw – Mount, Kane, Sterling. Rezerve: Ramsdale, Johnstone – Grealish, Henderson, Rashford, Mings, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, James, Saka, Bellingham.

Italia a câștigat al doilea titlu european după o pauză de 53 de ani.