Înfrângere pentru Simona Halep la primul meci după revenirea în teren

Revenirea Simonei Halep într-o competiție oficială pe terenurile de tenis, după o pauză de trei luni cauzată de o accidentare s-a soldat cu o înfrângere. Desemnată cap de serie numărul 6, Simona Halep a fost învinsă în turul doi al turneului WTA de la Montreal de Danielle Collins (SUA). Aflată pe locul 28 în clasamentul WTA, Danielle Collins a învins-o pe Simona în trei seturi, scor 2-6, 6-4, 6-4, după două ore și 45 de minute.

Halep, învingătoare în două rânduri la Montreal, în 2016 și 2018 a jucat foarte bine în primul set și l-a început bine pe al doilea. Dar în setul decisiv, la scorul de 3-2 pentru Simona, Danielle a cerut un time-out medical. Partida s-a reluat după 13 minute, dar jucătoarea noastră nu și-a mai găsit ritmul, a pierdut următoarele 3 game-uri după care, la 5-4, americanca a fructificat a cincea minge de meci.

National Bank Open (Monteal); 9-15 august, face parte din categoria WTA 1000. Pentru prezența la turneul de la Montreal, Simona Halep va primi un cec de 13.300 de dolari și 60 de puncte WTA. Dar în mod cert, tenismena noastră va mai coborî 3-4 locuri în clasamentul WTA.

Cum și Sorana Cîrstea (40 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului, învinsă de Victoria Azarenka (32 de ani, 15 WTA), scor 6-2, 6-2, România a rămas fără reprezentante la turneul de la Montreal.