Hațegan și Șovre au călcat pe bec la meciul Manchester City – Borussia Dortmund

Doi arbitri din structura AJF Satu Mare, Istvan Kovacs și Octavian Șovre au făcut parte din brigada care a asigurat arbitrajul la meciul Manchester City – Borussia Dortmund din sferturile Ligii Campionilor.

Dacă lui Istvan Kovacs, care a fost arbitru de rezervă, nu are nimeni ce să-i reproșeze, spre asistentul Ocatavian Șovre s-au îndreptat mai multe critici. Dar reproșurile nu sunt îndreptate neaparat împotriva unor greșeli comise în timpul jocului. Arbitrul devenit sătmărean prin “adopție” a intrat în atenția presei și generat unele reacții virulente pentru un gest comis după meci. Astfel, la finalul meciului, pe tunelul de la vestiare, Şovre, este văzut cum îi cere un autograf lui Haaland (foto). Acest fapt, conform specialiştilor, nu va fi pe placul UEFA.

“Moment controversat” / “Gest copilăresc” / “Nu poţi face asta, nu e în regulă”/ ”O fi oare asistentul Șovre un fan a lui Haaland?” au scris mai multe ziare care, în felul acesta, pun la îndoială obectivitatea asistentului sătmărean. Alte ziare au consemnat și atitudinea lui Șovre de la mult discutatul meci PSG – Istanbul Basaksehir, din decembrie anul trecut când Colțescu și Șovre au fost acuzați de rasism. ”Şovre și Colțescu sunt cei care au fost pedepsiți pentru comportament nepotrivit” scrie First Post.

Meciul dintre Manchester City – Borussia Dortmund s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1. Dar Ovidiu Hațegan, delegat în premieră după celebrul PSG – Basaksehir, a avut două decizii controversate care suscită multe discuții și critici.

În minutul 29 Hațegan a acordat penalti pentru City după ce Rodri a căzut în careul Borussiei după un duel cu Emre Can. Atenționat de asistenții de la sistemul VAR, Hațeagn a vizionat pe imaginile cu această fază, românul a revenit asupra deciziei.

Apoi, în minutul 37, după ce Bellingham l-a deposedat corect pe Ederson, care a preluat greșit mingea la marginea careului și a scăpat singur spre poartă, Hațegan a dictat fault în atac. Reluările de pe micul ecran au demonstrat însă că Bellingham nici nu l-a atins pe Ederson.

Una peste alta sunt erori care pot influența viitoarele delegări ale celor doi la competițiile importante din viitor. Pentru Hațegan, aflat pe lista posibililor arbitri care vor conduce meciuri la Euro 2020, ar fi o adevărată lovitură după ce a fost scos în 2018 de pe lista arbitrilor de la Cupa Mondială din Rusia. Haţegan a plătit atunci scump pentru eroarea impardonabilă comisă la meciul tur al barajului pentru Mondiale, Irlanda de Nord – Elveţia 0-1, când a inventat penalty-ul din care elveţienii au marcat și s-au calificat apoi la competiția din Rusia.