Gyenes a urcat pe locul 32 la general după etapa a doua

Emanuel Gyenes a avut luni, 4 ianuarie, cea de-a doua etapă de la Raliul Dakar, ediție găzduită din nou de Arabia Saudită. De această dată s-a mers din Bisha până la Wadi Ad-Dawasir, traseul măsurând 685 de kilometri, din care 457 proba specială. O etapă mult mai lungă decât cea de duminică.

Pe legătura de 135 de kilometri, care i-a dus pe rideri din bivuac la startul probei speciale, a fost vânt și o temperatură de 10 grade Celsius. În continuare participanții au întâlnit primele dune, iar foarte mulți kilometri s-a mers pe platouri nisipoase și rapide. Au fost zone în care traseul era slab vizibil, treceri prin râuri secate, iar pe final s-a trecut printr-un canion spectaculos. Câștigătorul zilei la clasa moto a fost spaniolul Joan Barreda Bort, cu timpul 4 ore 17 minute și 56 de secunde. Emanuel Gyenes a încheiat etapa pe locul 35 cu 4 ore 57 de minute și 19 secunde, fiind al treilea la clasa Malle Moto. La general conduce Barreda, iar Gyenes a urcat pe locul 32 (+4). În fruntea clasei Malle Moto, sătmăreanul are un avantaj de 3 minute și 43 de secunde față de lituanianul Arunas Gelazninkas.