Gimnastele sătmărence au început sezonul competițional cu un concurs în Ungaria

Odată cu sosirea toamnei a început și sezonul competițional în cadrul clubului sportiv Thomas Gym din Satu Mare. Deschiderea sezonului s-a făcut printr-un sesiune de prezentare organizată în cadrul clubului, după care primul concurs oficial la care s-au prezentat gimnastele a fost Kriko Kupa, organizat de federația maghiară HBPF (Hungarian Bodybuilding and Physique Sport Federation) pe data de 1 octombrie, fiind la a 11-a ediție.

Concursul a avut loc în localitatea Hódmezővásárhely Ungaria, la casa de cultură Rapcsák András care a găzduit peste 150 de sportivi. Competiția a fost de mare succes atât în rândul sportivilor cât și printre spectatorii care au avut parte de un spectacol sportiv de rang înalt. Acesta s-a datorat nu numai pregătirii bune a sportivilor, dar și președintelui federației Vladár Tamás, a organizatorului concursului Kristo Endre, precum și a sponsorilor a acestei ediții.

La acest concurs clubul sportiv sătmărean Thomas Gym s-a prezentat cu 6 sportive la categoriile fitness cadeți printre care:
• Giurgiuca Ștefania care a fost la primul ei concurs oficial, a reușit să se claseze pe locul 1 la categoria cadeți 7 ani.
• La categoria 8-9 ani, Fănățan Lara Maria cu o prezentare excepțională pe scenă s-a clasat pe locul 2.
• La categoria de 10-12 ani, Surducan Delia a obținut locul 4, Pașcalău Iva Casandra locul 5, iar Por Bianca Sofia locul 4 căreia îi dorim mult succes fiind la debutul carierei sale.
• la categoria 15-17 ani, Păcurar Livia Ionela a obținut medalia de argint.

“Pe această cale doresc să le felicit pe sportivele noastre și le doresc mult succes și în acest sezon competițional”, transmite președintele clubului Marius Thomas.