Fotbalistele careience, egale cu marele club Olimpia Cluj-Napoca

Marți, 25 mai, pe cochetul stadion Victoria Carei s-a disputat meciul de fotbal feminin dintre ACS Daliana Carei și U. Olimpia Cluj-Napoca, în cadrul Seria 2 a Campionatului Național de Fotbal Feminin Junioare U15.

Conform antrenorului Nicușor Jurj, mari s-a jucat un meci în care fotbalistele din Carei au fost cel puțin egale campioanelor, conform scorului, deși prima repriză a aparținut net gazdelor. Prestația careiencelor i-a surprins plăcut pe puținii suporteri prezenți la meci. Începutul furibund al Daliana avea să se concretizeze în minutul 8 când Alisia Lazea, printr-o preluare de manual, intră în careu singură și marchează (1-0). După un minut de la reluare, marcatoarea primului gol nu poate fi oprită în careu decât prin fault și penalty clar, ratat însă de Patricia Zdroba. Ocaziile neconcretizate ale gazdelor se întrerup în minutul 22 când Delia Linzenbold pe partea stângă ,după un sprint de 40 metri, marchează lângă bară (2-0). Clubul campion al României la fotbal feminin, ripostează și marchează din fața porții în minutul 29 prin Ana Filip (2-1), scor care rămâne neschimbat la pauză.

Repriza secundă aduce un joc de angajament și risipă de energie, iar în minutul 63, un banal henț pe partea stângă, aproape de tușă, aduce un gol nesperat al oaspeților. Ana Florică a adus egalarea centrând cu boltă, iar mingea cade în poarta părăsită de portar. Meciul s-a încheia cu scorul de 2-2.

La gazde a intrat în minutul 48 Flavia Balla, iar datorită mizei și rezultatului nu au intrat în joc Pop Mădălina și Toth Diana.

Lotul Daliana: Gavriș Andrada (portar), Danciu Alexandra, Molnar Alina, Leașcu Lorena, Ghetina Andrea (fundași), Linzenbold Delia, Todea Denissa, Cheptea Denisa Lakatoș Krisztina (mijlocași), Zdroba Patricia și Lazea Alisia (atacanți).

“Un pic a lipsit și era să fie precum buturuga mică să răstoarne carul mare. Pentru echipă, important este acumularea de experiență prin joc. Mulțumesc pentru sprijin oamenilor de fotbal: Tabi Zsolt, Nintaș Răzvan și Heinrich Ioan care ne-au fost alături. Pot să vă asigur că pe stadionul Victoria Carei s-a respectat motto-ul echipei: Fetele aici și acum vom da totul pentru: Fotbal……DALI ! … Glorie…..DALI !”, a declarat antrenorul Nicușor Jurj.

Următorul meci al clubului sătmărean va fi tot la Carei, în compania echipei Fotbal Feminin Baia Mare (19-0 în prima etapă cu CFR Cluj), Meciul se joacă sâmbătă de la ora 18.