Felician Chiș a cucerit bronzul la Cupa României, primul concurs fără maestrul Tudor Barbul

În perioada 8-11 aprilie 2021, la Putna, județul Suceava, s-a desfășurat Cupa României de juniori, competiție dedicată sportivilor de lupte de greco-romane, libere și lupte feminine. A fost primul concurs la care a participat CS Satu Mare – Cetate Ardud, de la decesul maestrului Tudor Barbul din 19 martie 2021.

Pe saltele au luptat, pentru o clasare pe podium, peste 300 de sportivi de la diferite cluburi de profil din țară. Clubul sătmărean s-a deplasat cu trei sportivi. Singurul medaliat a fost Felician Chiș la libere 97 de kilograme. Pe locul 5 au terminat Manuel Oros (82 kg) și Cristian Gui (87 kg).

Din cauza unei accidentări, Andrei Barbul nu a putut participa la concursul de la Putna, în prezent aflându-se la Piatra Neamț cu lotul național de seniori. Tot acolo este și sătmăreanul Lenard Berei, legitimat la CSA Steaua București. Luptătorul descoperit și crescut de Tudor Barbul se pregătește pentru Campionatul European de tineret care se va desfășura în Polonia în luna mai. Înainte de acesta, va participa la un stagiu de pregătire în Bulgaria.

”Da, din păcate a fost primul concurs fără maestrul Tudor Barbul. Dar îl simțim mereu cu noi prin sfaturile pe care ni le-a oferit de-a lungul anilor. La Putna, mulți antrenori m-au întrebat de el… Ne-au spus că le pare foarte rău și ne-au încurajat să continuăm munca începută de el în urmă cu mulți ani. Așa vom face!”, ne-a declarat antrenorul Claudiu Blaga. Sportivii de la CS Satu Mare – Cetate Ardud mai sunt pregătiți de Călin Salai și Norocel Barbur.

De la Claudiu Blaga am mai aflat că exact în ziua în care a decedat Tudor Barbul, a fost semnat un amplu proiect de modernizare a sălii de lupte din Mădăras. La finalizarea lucrărilor, sala va purta numele fostului mare antrenor sătmărean, Tudor Barbul.

Altfel, pentru clubul sătmărean urmează Cupa României U15 din perioada 22-25 aprilie. La Odorheiu Secuiesc vor lupta cinci sătmăreni.