Emanuel Gyenes a câștigat etapa de miercuri la clasa Malle Moto

Emanuel Gyenes a trecut cu bine de etapa a 4-a de la Raliul Dakar. Miercuri, riderul sătmărean a mers de la Wadi Ad Dawasir până la Riyadh, pe un traseu de 813 kilometri, din care 337 proba specială. Câștigătorul zilei la clasa moto a fost spaniolul Joan Barreda, cu timpul 2 ore 46 de minute și 50 de secunde. Emanuel Gyenes a terminat pe locul 33 cu timpul 3 ore 17 minute 46 de secunde. Totodată, sătmăreanul a câștigat ziua la clasa Malle Moto, iar aici se află pe locul 3 după 4 zile. În clasamentul general de la Dakar, Gyenes ocupă locul 25.

Altfel, revenim cu o declarație după etapa a 3-a, cea de marți, în care sătmăreanul a întâmpinat probleme și a pierdut aproximativ o jumătate de oră.

“Etapa cu numărul 3 a fost una cu ghinion pentru mine. Din păcate, de la rezervoarele din față s-a rupt cupla de benzină și nu am mai putut să consum benzină din rezervoarele din față. În prima parte a probei, până la realimentare, am rămas fără benzină în rezervorul spate. A trebuit să mă opresc, să dau jos scutul motorului, să iau jos rezervorul din față și să torn benzină în rezervorul din spate. Apoi am redus puțin ritmul ca să nu consum atât de multă benzină, pentru că am pus dintr-un singur rezervor din față. Am ajuns la limită la realimentare, cu becul aprins. În a doua parte am avut 180 de kilometri, astfel că în mod normal ar fi trebuit să-mi ajungă rezervorul spate. Am avut foarte mult nisip și dune. Am mers puțin mai încet pentru a face economie”, a declarat Mani Gyenes după etapa a 3-a, cea de marți.