CSM Satu Mare joacă sâmbătă ultimul meci de pregătire

Egal între echipa lui Zoltan Ritli și Unirea Tășnad, scor 1-1

CSM Satu Mare și Unirea Tășnad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat joi după amiază pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan”.

Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 34 prin Vădan care a reluat în gol un balon centrat din corner de Gabi Cădar. Oaspeții au egalat în partea a doua a meciului, în minutul 25 prin Raul Silaghi.

CSM Satu Mare, care se pregătește pentru startul sezonului de primăvară în Liga 3, a avut o listă lungă de indisponibilități motiv pentru unii jucători au evoluat pe posturi cu care nu sunt familiarizați. Dar chiar și așa, prima repriză a fost dominată teritorial de echipa sătmăreană care și-a creat 4-5 bune ocazii de gol. Una singură, venită după o fază fixă, a fost concretizată de fundașul Vădan.

În partea a doua antrenorul Zoltan Ritli a trimis în teren mulți tineri așa că, la un moment dat, CSM a avut în teren 8-9 cadeți sau juniori. De cealaltă parte, Unirea Tănad a venit la Satu Mare cu câțiva jucători care au evoluat acum două sezoane în Liga 3 inclusiv cu veteranul Marius Bălău, fostul fundaș central al Olimpiei. Altfel, la solicitarea celor din Tășnad meciul s-a jucat pe durata a 2 reprize a câte 35 de minute.

CSM Satu Mare: Alex Cadar – N. Neyki, Șimon, Vădan, Ionescu, B. Nylvan, Barth, Ziman, Zsiga, G.Cădar, R.Bylvan/ Oșan, Batin, Baior, Băbuț, Merțea, Zima. Din garnitura sătmăreană au absentat, din cauza unor probleme medicale, mai mulți jucători: Schwarckopf, Tincău, Chitaș, Fl.Mureșan, Ilyes, Jakab, M. Neyki. Dar cu excepția lui Fl. Mureșan și probabil Jakab, toți ceilalți vor fi apți de joc pentru meciul de sâmbătă cu Sportul Șimleu Silvaniei.

Unirea Tășnad: Cherecheș – E. Suranyi, Bălău, C. Mariș, P. Sântăuan, Lecze, Cl. Silaghi, Bolba, Raul Silaghi, R. Suranyi/ Măreneanu, Mașlinca, A. Sântăuan, V. Mariș, Moisa.

Pentru CSM Satu Mare urmează un nou meci amical, tot pe propriul teren, azi, de la ora 12:00, cu Victoria Carei. Va fi ultimul meci din seria celor de pregătire pentru că săptămâna viitoare jucătorii și staff-ul tehnic se vor axa mai mult pe meciul de campionat. Apoi, tot săptămîna viitoare jucătorii și antrenorii vor efectua testele pentru Covid. Iar sâmbătă urmează meciul oficial de debut de sezon, cel cu Sportul Șimleu Silvaniei.