CSM Satu Mare a câştigat meciul cu Ştiinţa Beltiug din Cupa României

Scor 5-0, şi s-a calificat în faza următoare a Cupei României

Disputat la Beltiug, între Ştiinţa din localitate şi CSM Satu Mare, meciul din Cupa României la fotbal, prima fază naţională, s-a încheiat cu victora logică echipei sătmărene, scor 5-0.

Mai omogenă, cu o pregătire fizică net superiară gazdelor, CSM Satu Mare a câştigat la scor cu ambiţioasa echipă din Beltiug. Calificată în turul următor, pentru CSM urmează un alt meci în Cupa României, cu un adversar din judeţele învecinate.

Revenind la meci, putem sune că rezistenţa gazdelor a durat cam zece minute până la golul marcat de Zsiga. Apoi, treptat condiţia fizică, omogenitatea şi, de ce nu, valoarea, şi-au spus cuvântul. Apropo de Zsiga, acesta a marcat trei goluri, în minutele 8, 28 şi 75. Iar ultimul gol l-a marcat cu o lovitură de cap, fapt care, aşa cum ne-a declarat Zoli Ritli, nu s-a mai întâmplat de vreo 8-9 ani. Celelalte două goluri au fost marcate de Kevin Barh (59) şi Luca Tincău (60).

Ştiinţa Beltiug: Cherecheş – Văduţ Ţoca, Claudiu Şoproni, Robert Chifor, Raul Silaghi, Adrian Baidoc, Adrian Micaş, Alin Merce, Alex Bonea, Ionuţ Smical, Daniel Godje/ Fl. Nichita, Marius Naciu, Ioan David, Ov.Temian, Cl. Ciocotişan, Andrei Corodan, Marius Toma.

CSM SM: Daniel Oşan – M.Neyiki, R.Ritli, Călin Vădan. Flaviu Ionesc, Ervin Zsiga, Kevin Barth, I.Schwrackopf, Eduard Dobrai, Gabi Cădar, Tudor Moldvan/ Al. Cădar, Denis Batin, Bogdan Nylvan, Luca Tincău, Angelo Şimon, Martin Jakab, Antonio Paşca, Ioan Băbuţ.

Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă sătmăreană cu Adina Pop la centru şi cu Alexandru Corb şi Zsolt Kopriva la cele două linii.