Coreea de Sud bate România în Japonia

Scris de Constantin Demian, 25 iulie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Meci de coşmar făcut de băieţii lui Mirel Rădoi

Meci de coşmar al naţionalei olimpice de fotbal a României în partida de ieri cu Coreea de Sud. După o prestaţie lamentabilă, fără nicio ocazie clară de gol, cu un singur şut expediat pe poarta sud coreenilor, cu nenumărate erori în faza defensivă, cu nicio reuşită în atac, România a fost învinsă la scor de Coreea de Sud, 4-0.

La cele de mai sus mai trebuie să adăugăm faptul că ne-am băgat de două ori mingea în poartă şi că am jucat mai bine de o repriză în zece jucători după eliminarea lui Ion Gheorghe din minutul 44.

După acest joc nu putem aduce niciun argument în favoarea fotbaliştilor tricolori olimpici. Şi nici în favoarea lui Mirel Rădoi, neinspirat ca de obicei, în alegerea formulei de start, a tacticii de joc.

Pentru echipa României urmează meciul de miercuri cu Noua Zeelandă, un meci decisiv pentru calificarea în “sferturi”. Doar victoria califică România mai departe. Dar după cum a arătat jocul tricolorilor, trebuie să fim realişti şi să admitem că şansele la o victorie sunt destul de reduse.

România: Aioani – Ghiţă, Marin (c), Paşcanu, I. Gheorghe, Ciobanu, Dulca, Boboc, Sefer,Ganea, Dobre/ Băluţă, V. Gheorghe, Florescu, R. Grigore, Sântean. Selecţioner: Mirel Rădoi.
În celălalt mci din grupă Honduras – Noua Zeelandă 3-2,

CLASAMENT
1.Coreea de Sud 2 1 0 1 4-1 3
2.Honduras 2 1 0 1 3-3 3
3.Noua Zeelandă 2 1 0 1 3-3 3
4.România 2 1 0 1 1-4 3

Ultima etapă (miercuri, 28 iulie, ora 11:30) România – Noua Zeelndă şi Honduras – Coreea.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517