CFR Cluj s-a distanţat la 5 puncte de locul 2

Scris de Constantin Demian, 31 august 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

În ciuda unui climat tensionat în sânul echipei, după demiterea lui Marius Şumudică, CFR Cluj a gestionat foarte bine meciul cu FCSB şi a obţinut o victoria categorică, scor 4-1.

Cum Rapidul n-a ştiut să gestioneze corespunzător meciul cu Universitatea, fiind învinsă pe teren propriu, CFR Cluj s-a distanţat la 5 puncte de a doua clasată. Mai mult, echipa din Cluj este la 12 puncte de FCSB, echipă considerată drept principală contracandidată la titlul de campipană. Dar cel puţin deocamdată, echipa antrenată acum de Edi Iordănescu, arată ca una de pluton, şi nu poate emite pretenţii la locul întâi. Cu siguranţă Iordănescu junior va găsi soluţii de redresare a echipei. Dar numai în condiţiile în care Gigi Becali nu sare calul.

Altfel, UTA a câştigat meciul de la Mediaş şi a urcat pe locul 3. La Arad se văd roadele muncii unui antrenor modest ca exprimare şi ieşiri publice, dar foarte priceput. Un antrenor, Laszlo Balint care în urmă cu trei sezoane a fost la un pas de a prelua pe FC Olimpia Satu Mare. Dinamo, după un start fulminant s-a înmuiat rău de tot şi a ajuns pe un loc retrogradabil. La cum stau lucrurile la Dinamo, probabil că echipa nu va reuşi să evadeze din subsolul clasamentului. Ar mai fi de notat că Rapiduleţul, cu un jucător eliminat în minutul 44, a suferit prima înfrângere după un meci tensionant cu Universitatea Craiova. Rapid a condus cu 1-0, oltenii au întors însă rezultatul în repriza secundă, golul victoriei fiind marcat în ultimul minut de joc.

Precizăm că Liga 1 se întrerupe din cauza jocurilor echipelor naţionale.

Rezultatele înregistrate în etapa a 7-a:
• FC Voluntari – Chindia Târgovişte 2-1
Au marcat: 1-0 Ion Gheorghe (25), 1-1 Daniel Popa (49), 2-1 Adam Nemec (69)
• FCU Craiova – Farul Constanţa 1-1
Au marcat: Bălan (48)/Adrian Petre (83//11m)
• Dinamo Bucureşti – FC Argeş 0-2
Au marcat: Cr. Tănase (11, 62)
• Rapid Bucureşti – Univ. Craiova 1-2
Au marcat: Albu (14)/Marković, Koljić (90+1).
• Sepsi Sf.Gheorghe – FC Botoşani 1-1
Au marcat: Dumitrescu (89)/Chindriş (62)
• CFR Cluj – FCSB 4-1
Au marcat: Omrani (30), Sigurjónsson (57), Deac (67), Alibec (73/11m)/ Stoica (90)
• Academica Clinceni – CS Mioveni 1-1
• Gaz Metan Mediaş – UTA Arad 0-1
A marcat: Miculescu (90)

Etapa 8 (10-13 septembrie): FCSB – Dinamo, Botoşani – CFR, Argeş – FCU Craiova, CSU Craiova – Sepsi, Farul – Clinceni, UTA – Rapid, Mioveni – Chindia, Gaz Metan – Voluntari.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517