CFR Cluj s-a distanțat la 5 puncte de locul 2

În ciuda unui climat tensionat în sânul echipei, după demiterea lui Marius Șumudică, CFR Cluj a gestionat foarte bine meciul cu FCSB și a obținut o victoria categorică, scor 4-1.

Cum Rapidul n-a știut să gestioneze corespunzător meciul cu Universitatea, fiind învinsă pe teren propriu, CFR Cluj s-a distanțat la 5 puncte de a doua clasată. Mai mult, echipa din Cluj este la 12 puncte de FCSB, echipă considerată drept principală contracandidată la titlul de campipană. Dar cel puțin deocamdată, echipa antrenată acum de Edi Iordănescu, arată ca una de pluton, și nu poate emite pretenții la locul întâi. Cu siguranță Iordănescu junior va găsi soluții de redresare a echipei. Dar numai în condițiile în care Gigi Becali nu sare calul.

Altfel, UTA a câștigat meciul de la Mediaș și a urcat pe locul 3. La Arad se văd roadele muncii unui antrenor modest ca exprimare și ieșiri publice, dar foarte priceput. Un antrenor, Laszlo Balint care în urmă cu trei sezoane a fost la un pas de a prelua pe FC Olimpia Satu Mare. Dinamo, după un start fulminant s-a înmuiat rău de tot și a ajuns pe un loc retrogradabil. La cum stau lucrurile la Dinamo, probabil că echipa nu va reuși să evadeze din subsolul clasamentului. Ar mai fi de notat că Rapidulețul, cu un jucător eliminat în minutul 44, a suferit prima înfrângere după un meci tensionant cu Universitatea Craiova. Rapid a condus cu 1-0, oltenii au întors însă rezultatul în repriza secundă, golul victoriei fiind marcat în ultimul minut de joc.

Precizăm că Liga 1 se întrerupe din cauza jocurilor echipelor naționale.

Rezultatele înregistrate în etapa a 7-a:
• FC Voluntari – Chindia Târgovişte 2-1
Au marcat: 1-0 Ion Gheorghe (25), 1-1 Daniel Popa (49), 2-1 Adam Nemec (69)
• FCU Craiova – Farul Constanța 1-1
Au marcat: Bălan (48)/Adrian Petre (83//11m)
• Dinamo Bucureşti – FC Argeş 0-2
Au marcat: Cr. Tănase (11, 62)
• Rapid Bucureşti – Univ. Craiova 1-2
Au marcat: Albu (14)/Marković, Koljić (90+1).
• Sepsi Sf.Gheorghe – FC Botoşani 1-1
Au marcat: Dumitrescu (89)/Chindriş (62)
• CFR Cluj – FCSB 4-1
Au marcat: Omrani (30), Sigurjónsson (57), Deac (67), Alibec (73/11m)/ Stoica (90)
• Academica Clinceni – CS Mioveni 1-1
• Gaz Metan Mediaş – UTA Arad 0-1
A marcat: Miculescu (90)

Etapa 8 (10-13 septembrie): FCSB – Dinamo, Botoșani – CFR, Argeș – FCU Craiova, CSU Craiova – Sepsi, Farul – Clinceni, UTA – Rapid, Mioveni – Chindia, Gaz Metan – Voluntari.