Cărăşeu a jucat, Jucu a promovat

Acasa

Sătmărenii de la Someşul Cărăşeu au ratat promovarea în Liga III-a după ce au pierdut cu Unirea Jucu cu 1-0 (1-0)

caraseuCampioana judeţului Satu Mare, Someşul Cărăşeu a întâlnit miercuri în Şimleu Silvaniei, campioana din judeţul Cluj, Unirea Jucu. Echipa noastră a ratat promovarea în Liga a III-a, soartă pe care a avut-o şi în barajul de anul trecut.

Pe stadionul Măgura din Şimleu Silvaniei au venit în jur de 300 de sătmăreni să susţină echipa antrenată de Zoltan Ritli. Someşul Cărăşeu a dominat miercuri meciul de baraj, şi-a creat numeroase ocazii de gol, însă norocul a fost de partea clujenilor.

În primele minute din prima repriză ambele echipe au jucat mai mult la mijlocul terenului. Primul şut pe poartă a le-a aparţinut clujenilor, după un sfert de oră. Mai apoi, după trei minute, sătmăreanul Timoc a creat o acţiune frumoasă pe partea stângă de atac, a trecut de câţiva adversari, l-a văzut pe Maxim liber pe cealaltă parte, care a primit mingea, a şutat în forţă, însă a respins portarul Ursu.

Acelaşi Timoc s-a distrat după puţin timp cu apărarea celor de la Unirea Jucu, pe aceeaşi parte, a pătrus în careu şi a şutat spre colţul scurt, însă puţin pe lângă poartă. A venit minutul 42, cel în care s-a marcat singurul gol al meciului, Mănăşturean a prins un şut fenomenal de la 20 de metri, pe care portarul nostru, Dobrai, nu a putut să-l respingă. A fost stabilit scorul pauzei, care s-a dovedit a fi şi cel final.

În a doua repriză, sătmărenii au fost mai ofensivi. Asta probabil şi pentru că cei din Cluj au stat mai mult în apărare şi pentru că au început să tragă de timp încă din minutul 46. S-a vazut şi intrarea pe teren a jucătorului Alin Merce care a adus un plus echipei. A avut numeroase dueluri câştigate şi şuturi bune pe/spre poartă. Totul parcă s-a prăbuşit în minutul 63.IMG_3087 De două minute intrat în teren, clujeanul Barta a avut o intrare criminală asupra lui Sabou. Arbitrii din Maramureş n-au acordat nimic, au lăsat jocul să continue, urmând ca peste 20 de secunde să fluiere. Timp de 15 minute meciul a fost întrerupt, sătmăreanul nu a mai putut să continue, fiind înlocuit mai apoi de Berci. După meci am aflat că Sabou a suferit o dublă fractură, de tibie şi peroneu şi a fost transportat de urgenţă la spital, în Zalău. “Fluieraşul” Adrian Şuta din Baia Mare s-a hotărât până la urmă să-i dea cartonaş roşu lui Barta.

Până la finalul meciului, care a fost prelungit cu 10 minute, Someşul Cărăşeu a mai punctat la capitolul ocazii, însă din păcate nu a reuşit să înscrie.

Antrenorul Zoltan Ritli i-a felicitat pe băieţi după terminarea partidei pentru jocul frumos făcut în Şimleu Silvaniei. În partida de miercuri s-a bazat pe:

– Dobrai – Farcaş, Nichita, Raţ, Giurgiuman (Birta ‘95), Sabou (Berci ‘63), Maxim, Timoc, Ritli, Negrean (Merce ‘45) şi Boszo.