Baschetul de la CSM Satu Mare a obţinut trei victorii la Arad

Liga Naţională de baschet feminin s-a reluat la sfârşitul săptămânii cu turnee împărţite în Arad, Braşov şi Bucureşti. CSM Satu Mare a jucat pe parchetul din sala de sport Victoria Arad şi s-a descurcat excelent. Asta pentru că au obţinut trei victorii în trei meciuri. Dar suntem obişnuiţi să bată pe toată lumea, mai puţin pe Sepsi Sfântu Gheorghe, astfel că nu este cazul să ne entuziasmăm.

Turneul a început vineri, 26 februarie, când CSM Satu Mare s-a aflat faţă în faţă cu Universitatea Cluj-Napoca, finalistă recent în Cupa României. Cu excepţia primului sfert, în care echilibrul s-a menţinut pe tabelă, CSM Satu Mare le-a dominat pe următoarele. Cu o apărare solidă şi o ofensivă eficientă, fără să forţeze, echipa lui Maikel Lopez s-a impus cu 65-36 (37-23), pe sferturi: 20-20, 17-3, 15-8, 13-5.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bright – 22p, Cuic – 16p, Covile – 15p, Goss – 6p, Şolopova – 3, Podar – 2, Huţanu – 1p, Neagu, Szmutku, Pop, Kilin, Popescu. Antrenor: Maikel Lopez.
Universitatea Cluj-Napoca: Campbell – 14p, Uiuiu – 9p, Chi„ – 9p, Timbilla – 4p, Bobar, Fleşer, Stoica, Popovici. Antrenor: Iannis Koukos.

Cel mai greu meci pentru CSM Satu Mare a fost cel de sâmbătă, 27 februarie 2021, contra gazdelor de la FCC Arad. Un meci între două echipe care stau în spatele lui Sepsi, completând podiumul. Ne aşteptam la un meci mult mai echilibrat, dar sătmărencele au început excelent, luând prima perioadă la o diferenţă de 14 puncte. Arădencele au încercat să se apropie, s-au impus în sferturile 2 şi 3, dar nu au rezistat, iar CSM Satu Mare a câştigat cu scorul de 64-43 (37-24), pe sferturi: 23-9, 14-15, 12-14, 15-5.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Cuic – 27p, 10 recuperări, Bright – 15p, Goss – 15p, Şolopova – 4p, Covile – 2p, 10 recuperări, Huţanu – 1p, Popescu, Kilin, Podar.
FCC Arad: Karakasevic – 13p, Beadle – 12p, Armanu – 6p, Hadzovic – 4p, Fodor – 3p, Ardelean, Lipovan. Antrenor: Bogdan Bulj.

CSM Satu Mare a încheiat duminică turneul de la Arad contra junioarelor de la CSU Rookies Oradea. Aşa cum ne aşteptam, sătmărencele s-au impus categoric, scor 92-17 (44-10), pe sferturi: 17-3, 27-7, 24-4, 24-4.

Au marcat pentru CSM: Cuic – 29p, Covile – 17p, Bright – 16p, Şolopova – 11p, Goss – 10p, Podar – 9p, Neagu – 9p, Kilin – 8p, Popescu – 6p, Pop – 6p, Huţanu – 5p, Szmutku – 1p.