Barcelona, Chelsea, Juventus și FC Sevilla s-au calificat în optimile Champions League

După disputarea meciurilor rundei a patra din grupele E, F, G, și H din Champions League patru echipe, Chelsea, FC Sevilla, Barcelona și Juventus și-au asigurat calificarea în optimile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi din lume.

Barcelona, care merge slab în campionatul Spaniei, a câștigat cu 4-0 disputa cu Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu și la care a jucat în ultimele minute Tudor Băluță. Catalanii, lipsiți de marile vedete și cu câțiva mulți tineri în teren, au câștigat lejer partida de la Kiev acumulând astfel maximum de puncte în patru etape.

Foarte aproape de calificare este și Borussia Dortmund care mai are nevoie de un singur punct pentru a juca în optimi. Echipa din Dortmund a câștigat lejer, 3-0, meciul cu Brugge iar norvegianul Haaland, autor a 2 goluri, a fost ce mai bun jucător de pe teren.

Rezultatele înregistrate marți:

Grupa E
• FC Krasnodar – FC Sevilla 1-2
Au marcat: Wanderson ’56 / Rakitic ‘4, Munir ’90+5.
• Rennes – Chelsea 1-2
Au marcat: Guirassy ’85 / Hudson-Odoi ’21, Giroud ’90+1.
 1. Chelsea (9-1) 10 puncte
2. FC Sevilla (6-3) 10
3. Krasnodar (4-10) 1
4. Rennes (2-7) 1

Grupa F
• Dinamo Kiev – FC Barcelona 0-4
Au marcat:  Dest ’52, Braithwaite ’57, ’70 (p), Griezmann ’90+4.
La gazde, mijlocaşul Tudor Băluţă a fost rezervă. El a intrat în minutul 83, în locul lui Şepelev.
• Juventus – Ferencvaros 2-1
Au marcat: C. Ronaldo ’35, Morata ’90+2 / Uzuni ’19.
La gazde, fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă.
1. Barcelona (13-2) 12
2. Juventus (8-4) 9
3. Dinamo Kiev (3-10) 1
4. Ferencvaros (5-13) 1

Grupa G
• Dortmund – FC Bruges 3-0
Au marcat: Haaland ’18, ’60, Sancho ’45.
• Lazio –  Zenit Sankt Petersburg 3-1
Au marcat: Immobile ‘3, ’55 (p), Parolo ’22 / Dziuba ’25.
La gazde, fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă.
1. Dortmund (9-3) 9
2. Lazio (8-4) 8
3. FC Bruges (3-8) 4
4. Zenit (3-8) 1

Grupa H
• Manchester United – Istanbul Başakşehir 4-1
Au marcat: Bruno Fernandes ‘7, ’19, Rashford ’35 (p), Daniel James ’90+2 / Turuc ’75.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.
• PSG – RB Leipzig 1-0
A marcat: Neymar ’11 (p)
1. Man. United (12-4) 9
2. PSG (5-4) 6
3. Leipzig (4-7) 6
4. Istanbul (3-9) 3