Al doilea meci, a doua înfrângere pentru CSM Satu Mare

Meci frumos, cu goluri multe și spectaculoase pe stadionul Olimpia-Daniel Prodan în partida disputată sâmbătă, în etapa a 2-a din Liga 3, Seria 10, între CSM Satu Mare și SCM Zalău. Din păcate, formația sătmăreană a fost învinsă pe final de meci și, fără niciun punct acumulat în cele 2 etape, se află pe penultimul loc. Cum în etapa viitoare echipa sătmăreană va juca la Cluj, cu a doua echipă a CFR-lui, este foarte probabil ca echipa pregătită e Zoltan Ritli să devină “lanterna” roșie” a seriei.

Meciul de sâmbătă a început bine pentru gruparea sătmăreană care a deschis scorul în minutul 13 prin Erwin Zsiga care a marcat direct din lovitură liberă de la 25 de metri. Finalul reprizei a aparținut însă echipei oaspete care a egalat în minutul 38 prin fundașul Moisi lăsat nemarcat în careu la o fază fixă.

Totuși, în pauză, după aspectul jocului din primele 45 de minute, existau suficente motive să credem că vom asista la o victorie a CSM-ului. N-a fost să fie pentru că echipa sătmăreană a fost inxeplicabil de apatică vreme de o jumătate de oră fapt de care au profitat oaspeții. Astfel, în minutul 55 Meșter l-a învins pe Alex Cadar cu un șut din colțul careului mic după care, în minutul 64, Sergiu Negruț s-a strecurat printre visătorii fundași sătmăreni, pătruns în careu și a marcat din 10 metri cu un șut pe lângă portarul CSM-ului.

Finalul meciului a fost incandescent și formația sătmăreană a egalat în doar 3 minute. Mai întâi, în minutul 85, după o centrare a lui Brata, portarul Șugar a scăpat balonul din brațe care l-a lovit pe Moisi de unde a ricoșat în plasă. În minutul 88, Raul Ziman a egalat scorul pe tabela de marcaj, 3-3, după ce a trimis cu capul balonul în plasă, din marginea careului mic. Din păcate nu acesta avea să fie rezultatul final pentru că, în prelungiri, în minutul 91, Dan Berci a adus victoria zălăuanilor. Aflat undeva pe partea stângă a terenului, aproape de tușă, în unghi închis, Berci a trimis un șut centrare, balonul l-a depășit pe portarul Cadar, poziționat greșit, și a intrat în poarta CSM-ului. SCM a câștigat astfel cu 4-3.

CSM Satu Mare: Alex Cadar – Tincău, Vădan, Raul Ritli, Ionescu, Schwaczkopf, Barth, Stajic, Zsiga, Moldovan, G. Cădar/ Brata, Dobrai, Pașca, Ziman, Baior, Nylvan, Jakab, Băbuț. Antrenor: Zoltan Ritli.

SCM Zalău: Șugar – Șumlea, Moisi, Berci, Dulap, Călugher, Gorovei, Onicaș, Meșter, Negruț, Pop/ Stanciu, Kis, Romaric, Ilieş şi Mare. Antrenor: George Zima.

1.SCM Zalău 2 2 0 0 12-4 6
2.Minaur BM 2 2 0 0 8-1 6
10.Someșul Dej 2 0 0 2 2-7 0

Etapa viitoare: CFR Cluj II – CSM Satu Mare( vineri, 10 septembrie, ora 17:00), Someșul Dej – CAO, luceafărul – Lotus Felix, Progresul – Minaur, SCM Zalău – Sportul Șimleu.