Al doilea meci, a doua înfrângere pentru CSM Satu Mare

Scris de Constantin Demian, 05 septembrie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Meci frumos, cu goluri multe şi spectaculoase pe stadionul Olimpia-Daniel Prodan în partida disputată sâmbătă, în etapa a 2-a din Liga 3, Seria 10, între CSM Satu Mare şi SCM Zalău. Din păcate, formaţia sătmăreană a fost învinsă pe final de meci şi, fără niciun punct acumulat în cele 2 etape, se află pe penultimul loc. Cum în etapa viitoare echipa sătmăreană va juca la Cluj, cu a doua echipă a CFR-lui, este foarte probabil ca echipa pregătită e Zoltan Ritli să devină “lanterna” roşie” a seriei.

Meciul de sâmbătă a început bine pentru gruparea sătmăreană care a deschis scorul în minutul 13 prin Erwin Zsiga care a marcat direct din lovitură liberă de la 25 de metri. Finalul reprizei a aparţinut însă echipei oaspete care a egalat în minutul 38 prin fundaşul Moisi lăsat nemarcat în careu la o fază fixă.

Totuşi, în pauză, după aspectul jocului din primele 45 de minute, existau suficente motive să credem că vom asista la o victorie a CSM-ului. N-a fost să fie pentru că echipa sătmăreană a fost inxeplicabil de apatică vreme de o jumătate de oră fapt de care au profitat oaspeţii. Astfel, în minutul 55 Meşter l-a învins pe Alex Cadar cu un şut din colţul careului mic după care, în minutul 64, Sergiu Negruţ s-a strecurat printre visătorii fundaşi sătmăreni, pătruns în careu şi a marcat din 10 metri cu un şut pe lângă portarul CSM-ului.

Finalul meciului a fost incandescent şi formaţia sătmăreană a egalat în doar 3 minute. Mai întâi, în minutul 85, după o centrare a lui Brata, portarul Şugar a scăpat balonul din braţe care l-a lovit pe Moisi de unde a ricoşat în plasă. În minutul 88, Raul Ziman a egalat scorul pe tabela de marcaj, 3-3, după ce a trimis cu capul balonul în plasă, din marginea careului mic. Din păcate nu acesta avea să fie rezultatul final pentru că, în prelungiri, în minutul 91, Dan Berci a adus victoria zălăuanilor. Aflat undeva pe partea stângă a terenului, aproape de tuşă, în unghi închis, Berci a trimis un şut centrare, balonul l-a depăşit pe portarul Cadar, poziţionat greşit, şi a intrat în poarta CSM-ului. SCM a câştigat astfel cu 4-3.

CSM Satu Mare: Alex Cadar – Tincău, Vădan, Raul Ritli, Ionescu, Schwaczkopf, Barth, Stajic, Zsiga, Moldovan, G. Cădar/ Brata, Dobrai, Paşca, Ziman, Baior, Nylvan, Jakab, Băbuţ. Antrenor: Zoltan Ritli.

SCM Zalău: Şugar – Şumlea, Moisi, Berci, Dulap, Călugher, Gorovei, Onicaş, Meşter, Negruţ, Pop/ Stanciu, Kis, Romaric, Ilieş şi Mare. Antrenor: George Zima.

1.SCM Zalău 2 2 0 0 12-4 6
2.Minaur BM 2 2 0 0 8-1 6
10.Someşul Dej 2 0 0 2 2-7 0

Etapa viitoare: CFR Cluj II – CSM Satu Mare( vineri, 10 septembrie, ora 17:00), Someşul Dej – CAO, luceafărul – Lotus Felix, Progresul – Minaur, SCM Zalău – Sportul Şimleu.

Abonează-te acum Online!
  1. freddy cha a spus: 07 septembrie 2021, ora 17:22

Trebuie scos cuvintul Olimpia din numele stadionului.
    Nume de femeie pentru o echipa de fotbal care oricum nu mai exista? Aberatie.
    Dar e aberatie si sa pui numele unui fost fotbalist, infringerile in lant aduc doar rusine pe numele fostului jucator in acest caz Prodan dar asa va fi si cu Puskas Purczeld areana etc etc.

2. Dac Bulibas a spus: 06 septembrie 2021, ora 10:39

Ce ma bucur !…..satisfactie totala !.

Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517