Victorioase și la Timișoara!

SCM Timișoara – CSM Satu Mare 57-69

Începutul de sezon este unul excelent pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare. Vineri au reușit să lege a treia victorie consecutivă din Liga Națională, în deplasare la SCM Timișoara.

Nu a fost chiar un meci ușor, dovadă și evoluția scorului. După ce Mandache a modificat prima tabela, au venit două reușite de la mare distanță pentru gazde, iar scorul era 6-2 (min. 3). În continuare CSM a jucat eficient, nu le-a scăpat de sub control pe timișorence. Iar echipa noastră s-a dus la 11-7 după două coșuri de 3 puncte marcate de Green. CSM a avut chiar și 7 puncte avans în primul sfert la 19-12. Sfertul al doilea le-a aparținut timișorencelor, fiind singurul câștigat din acest meci. De menționat că de la 25-23, echipa noastră a condus până la final. Ambele sferturi de după pauza mare au fost adjudecate de echipa pregătită de Marius Dobă.

SCM Timișoara – CSM Satu Mare s-a terminat 57-69, pe sferturi: 17-23, 13-11, 13-18, 14-17.

Au jucat:
SCM Timișoara: Conwright – 21p, Burdgess -9 , Lloyd – 8,Filip – 6, Kiriienko – 5, Ivaschescu – 2, A. Pop – 2, Ardelean. Brosovszky, Young. Antrenor: Mihai Coldea.

CSM Satu Mare: Green – 23p, Williams – 19, Harrison – 12, Mandache – 10, Baltic – 4, Solopova – 1, Uiuiu, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.

CSM Satu Mare a ajuns la trei victorii din tot atâtea meciuri și are punctaj maxim. Vom reveni cu toate rezultatele și clasamentul la zi după ultimele partide programate sâmbătă.

Pentru sătmărence urmează meciul de pe teren propriu cu Sirius Târgu Mureș din 21 octombrie.