Victorii pe linie pentru pugiliştii de la Olimpia Căuaş şi CNOPT Satu Mare

Ediția a 34-a a “Gongului Oradean” a avut loc în 8 decembrie. Au participat sportivi de la 10 cluburi din țară, unul din Ungaria și componenții Centrul Național Olimpic pentru Tineret de la Satu Mare (CNOPT).

Tot la această competiție și-a făcut debutul un sportiv de la ACS Olimpia Căuaș. Un debut extrem de bun al lui Palincaș Marian care este considerat un viitor campion al boxului românesc. El a câștigat categoric meciul disputat în compania unui reprezentant al Ungariei. Sportivul este pregătit de Lazor Adrian, antrenor la Olimpia Căuaș.

Sportivii CNOPT, pregătiți de maestrul emerit Popa Ioan și Lazor Adrian, participanți la această competiție au obținut rezultate excelente, toți clasându-se pe locul 1.

Ei sunt: Dobrică Cristi, Știubea Orlando, Onofrei Alin, Benea Laurențiu, Rus Adrian, Magdaș Paul, Csiszer Mark.

Cel mai spectaculos meci al turneului a fost cel al greului Csiszer Mark care, în mai puțin de 2 minute, l-a trimis la podea pe reprezentantul Ungariei. Supervizorul competiției a fost președintele Asociației Județene de Box Satu Mare, Viorel Plosca.

Arbitrul stagiar Lazor Adrian a oficiat 4 meciuri având o prestație foarte bună. Delegația sătmăreană a fost condusă de Florin Mulcuțan, membru în Biroul Federal al Federației Române de Box.

Competiția din Oradea a avut ca scop și strângerea de fonduri pentru susținerea copiilor cu sindrom Down.

Următoarea competiție la care va participa CNOPT Satu Mare și Olimpia Căuaș este pe 14 decembrie la “Cupa Moșului” în Arad.