Victorie și speranțe mari pentru baraj

România va mai juca în noiembrie cu Islanda și Liechtenstein

Echipa naționala de fotbal României a obținut o victorie foarte importantă în campania de calificare la Cupa Mondială din Qatar, din 2022.

În meciul disputat pe stadionul Steaua, în prezența a 13.500 de spectatori, România s-a impus cu 1-0 în fața Armeniei grație golului marcat de Mitriță în minutul 26 al meciului. În felul acesta, proftând și de faptul că Germania a învins Macedonia de Nord, România a urcat pe locul 2 în Grupa J, loc care asigură prezența la barajul de calificare la Campionatul Mondial de fotbal din 2022.

România a avut o primă repriză bună în care și-a dominat categoric adversarul. Tricolorii au înscris o singură dată, în minutul 26 când Răzvan Marin a executat un corner de pe partea dreaptă iar Mitriță, cel mai scund jucător de pe teren (1,67 m), a marcat cu capul din marginea careului de 6 metri.

La pauză Armenia a efectuat trei schimbări arătând clar intenția de a întoarce rezultatul. Asta s-a văzut în joc, pentru că oaspeții au fot mai agresivi și au dominat debutul de repriză. În această perioadă armenii au ratat două mari ocazii prin Adamyan și Mkhitaryan. Apoi, jocul s-a echilibrat, dar tot armenii au fost mai periculoși în minutul 66 când Mkhitaryan a avut golul în bocanc, dar a greșit din nou execuția. În minutul 69 a fost rândul tricolorilor să treacă pe lângă gol. Ianis Hagi a executat o lovitură liberă, însă portarul Yurchenko a avut un reflex de senzație și a respins mingea în bară. Pe final elanul oaspeților s-a mai domolit, tricolorii nu au forțat așa că meciul s-a încheiat cu 1-0 în favoarea României care urcă pe locul doi în grupă, fiind la doi pași de locul de baraj. Cu victorii împotriva Islandei și cu Lichtenstein, naționala va accede în baraj.
La final de cronică, așa ca o concluzie, nu putem să nu spunem că, per ansamblu, jocul a fost unul de o calitate modestă, de nivelul celui de al treilea eșalon din Europa.

România: Niţă – Raţiu (Manea ’66), Chiricheş, Nedelcearu, Bancu – R. Marin, Stanciu (Nedelcu ’81), Cicâldău – Mitriţă (Moruţan ’62), Keşeru (Ivan ’62), Ianis Hagi (Mihăilă ’81).
Armenia: Yurchenko – Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan – Udo (Karapetyan ’82), Grigoryan (Geloyan ’46), Spertsyan (Vardanyan ’77) – Barseghyan (Zelarayan ’46), Mkhitaryan, Bayramyan (Karapetyan ’46).

6 Liechtenstein 8 0 1 7 2-23 1

Etapa următoare (11 noiembrie): Armenia – Macedonia N, Germania – Liechtenstein, România – Islanda

Adi Rus a fost lăsat pe bancă

Mirel Rădoi a lăsat pe bancă, sau a trimis în tribune, 5 dintre jucătorii cu care a început meciul cu Germania, Toșca, Mihăilă, Rus, Pușcaș și Burcă. Dacă în cazurile lui Burcă (accidentat), Pușcaș (suspendat), există o explicație logică, lăsarea pe banca de rezerve până la final de meci a lui Toșca și Rus a mirat pe mulți dintre oamenii de fotbal. Mai ales în cazul lui Adi Rus, unul dintre cei mai buni jucători, dacă nu chiar cel mai bun, în meciul cu Germania. Sigur, noi sătmărenii, putem greși prin subiectivism dat fiind faptul că Rus este sătmărean. Dar, în același sens, s-au pronunțat câțiva analiști sau oameni de fotbal, cum ar fi Ilie Dumitrecu, Basarab Panduru și chiar reputatul Cornel Dinu. Or fi și ei subiectivi?!

Una peste alat însă, importante este faptul că Adrian Rus rămâne în continuare unul dintre jucătorii de bază din naționala României.