Victorie şi speranţe mari pentru baraj

Scris de Constantin Demian, 12 octombrie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

România va mai juca în noiembrie cu Islanda şi Liechtenstein

Echipa naţionala de fotbal României a obţinut o victorie foarte importantă în campania de calificare la Cupa Mondială din Qatar, din 2022.

În meciul disputat pe stadionul Steaua, în prezenţa a 13.500 de spectatori, România s-a impus cu 1-0 în faţa Armeniei graţie golului marcat de Mitriţă în minutul 26 al meciului. În felul acesta, proftând şi de faptul că Germania a învins Macedonia de Nord, România a urcat pe locul 2 în Grupa J, loc care asigură prezenţa la barajul de calificare la Campionatul Mondial de fotbal din 2022.

România a avut o primă repriză bună în care şi-a dominat categoric adversarul. Tricolorii au înscris o singură dată, în minutul 26 când Răzvan Marin a executat un corner de pe partea dreaptă iar Mitriţă, cel mai scund jucător de pe teren (1,67 m), a marcat cu capul din marginea careului de 6 metri.

La pauză Armenia a efectuat trei schimbări arătând clar intenţia de a întoarce rezultatul. Asta s-a văzut în joc, pentru că oaspeţii au fot mai agresivi şi au dominat debutul de repriză. În această perioadă armenii au ratat două mari ocazii prin Adamyan şi Mkhitaryan. Apoi, jocul s-a echilibrat, dar tot armenii au fost mai periculoşi în minutul 66 când Mkhitaryan a avut golul în bocanc, dar a greşit din nou execuţia. În minutul 69 a fost rândul tricolorilor să treacă pe lângă gol. Ianis Hagi a executat o lovitură liberă, însă portarul Yurchenko a avut un reflex de senzaţie şi a respins mingea în bară. Pe final elanul oaspeţilor s-a mai domolit, tricolorii nu au forţat aşa că meciul s-a încheiat cu 1-0 în favoarea României care urcă pe locul doi în grupă, fiind la doi paşi de locul de baraj. Cu victorii împotriva Islandei şi cu Lichtenstein, naţionala va accede în baraj.
La final de cronică, aşa ca o concluzie, nu putem să nu spunem că, per ansamblu, jocul a fost unul de o calitate modestă, de nivelul celui de al treilea eşalon din Europa.

România: Niţă – Raţiu (Manea ’66), Chiricheş, Nedelcearu, Bancu – R. Marin, Stanciu (Nedelcu ’81), Cicâldău – Mitriţă (Moruţan ’62), Keşeru (Ivan ’62), Ianis Hagi (Mihăilă ’81).
Armenia: Yurchenko – Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan – Udo (Karapetyan ’82), Grigoryan (Geloyan ’46), Spertsyan (Vardanyan ’77) – Barseghyan (Zelarayan ’46), Mkhitaryan, Bayramyan (Karapetyan ’46).

6 Liechtenstein 8 0 1 7 2-23 1

Etapa următoare (11 noiembrie): Armenia – Macedonia N, Germania – Liechtenstein, România – Islanda

Adi Rus a fost lăsat pe bancă

Mirel Rădoi a lăsat pe bancă, sau a trimis în tribune, 5 dintre jucătorii cu care a început meciul cu Germania, Toşca, Mihăilă, Rus, Puşcaş şi Burcă. Dacă în cazurile lui Burcă (accidentat), Puşcaş (suspendat), există o explicaţie logică, lăsarea pe banca de rezerve până la final de meci a lui Toşca şi Rus a mirat pe mulţi dintre oamenii de fotbal. Mai ales în cazul lui Adi Rus, unul dintre cei mai buni jucători, dacă nu chiar cel mai bun, în meciul cu Germania. Sigur, noi sătmărenii, putem greşi prin subiectivism dat fiind faptul că Rus este sătmărean. Dar, în acelaşi sens, s-au pronunţat câţiva analişti sau oameni de fotbal, cum ar fi Ilie Dumitrecu, Basarab Panduru şi chiar reputatul Cornel Dinu. Or fi şi ei subiectivi?!

Una peste alat însă, importante este faptul că Adrian Rus rămâne în continuare unul dintre jucătorii de bază din naţionala României.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517