Victorie sătmăreană la ultimul meci acasă

FC Olimpia- Metaloglobus Bucureşti 2-0 (1-0)

Olimpia a câştigat ultimul meci al sezonului programat pe teren propriu. Sperăm şi să nu fi fost şi ultimul meci din istoria Olimpiei Satu Mare. Sătmărenii s-au impus cu 2-0 în faţa echipei Metaloglobus Bucureşti prin golurile marcate de Dumitru Muntean şi Sergiu Jurj.

Echipa sătmăreană s-a impus destul de greu pentru că oaspeţii au dat o replică bună raportul marilor ocazii, nefructificate, fiind de 6-2 în favoarea echipei din Bucureşti. Dar portarul Marius Şuta a avut câteva intervenţii de mare efect salvându-şi echipa în câteva rânduri.

Olimpia a început bine şi a avut primele şuturi la poartă, prin D. Muntean şi Duruş. Apoi, în minutul 21, după o combinaţie cu V. Pop, D. Muntean a marcat spectaculos, şut cu latul de la 14 metri, la vinclul drept al porţii oaspeţilor. Dar, după acest gol, oaspeţii au dominat teritorial şi au avut câtea excelente ocazii. Au ratat pe rând Ghenovici (37) şi Răileanu (41 şi 44). La ultimele două situaţii Şuta a avut două intervenţii providenţiale.

În repriza a doua, în primul sfert de ceas, nu s-a petrecut nimic deosebit. Dar în minutul 60 :uta s-a făcut din nou remarcat şi a respins de sub transversală “bomba” lui Ghenovici. În minutul 70 am asistat la prima ocazie a Olimpiei din partea a doua. Muntean a executat o lovitură liberă de la 17 metri, dar balonul a lovit stâlpul din dreapta portarului. În minutul 74 a fost rândul lui Vasile Pop să rateze, şut din mijlocul careului urmat de reflex excelent al portarului Geantă. Aproape de final, în minutele 78 şi 84 Şuta şi-a mai slavat echipa la şuturile grele din careu ale lui Asanache şi Ghenovici. Iar în minutul 90, când cei 150 de spectatori aşteptau fluierul final, Olimpia mai marchează o dată. Pornit pe contraatac, Lusamba centrează la marginea careului mic, iar Jurj trimite balonul cu capul în plasă. O despărţire frumoasă a Olimpiei de cei mai fideli suporteri ai ei.

Olimpia: Şuta – Duruş, Szasz, Cr. Munteanu, Bura (64 Jurj), V. Pop (cpt, 85 Achim), Villand, Cubaş, Brata, D.Muntean, Lusamba (90+1 Rus). Rezerve neutilizate: Fl. Muntean – L. Vincze, Nemeş, Cocian. Antrenor: Zoltan Ritli
Metaloglobus: Geantă – Robu, Mitroi, Caramalău, Răileanu, Ghenovici, Sava, Niculae (64 Stângă), Vlad (73 Marian), Nsukami.

Arbitraj corect asigurat de Cristian Codrea, Cristian Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).

Marius Şuta salvatorul

Marius Şuta a apărat de foarte puţine ori poarta Olimpiei în acest sezon. El a apărut între buturile Olimpiei doar în meciul de Cupă cu “U” Cluj, o repriză cu Chindia şi acum, în întreg meciul cu Metaloglobus. Ţinut pe bancă, conform unui principiu păgubos, cum că mai buni sunt “stranierii” şi că e de preferat titularizarea în poartă a unui cadet, Şuta a demonstrat sâmbătă că merită mai multă atenţie. El a avut cel puţin 6 intervenţii salvatoare în faţa atacanţilor din Bucureşti, iar victoia i se datorează în mare măsură. Motiv pentru care, de altfel, a fost declarat “omul meciului”.

“Noi ne-am făcut datoria” spune Zoltan Ritli

“Din punct de vedere sportiv ne-am făcut datoria, ne-am respectat meseria. Mă refer în primul rând la jucători pe care îi felicit pentru joc, pentru dăruire. Suntem în grafic şi sunt convins că dacă mergem înainte, în ciuda penalizării cu 4 puncte, Olimpia nu va retrograda. Dar, ca să putem continua, ar trebui ca şi alţii să-şi facă datoria faţă de Olimpia” a spus antrenorul Olimpiei.

La conferinţa de presă, preşedintele Istvan Merkli s-a declarat pesimist şi că nu ştie dacă echipa va face deplasarea la meciul cu Academica. În plus el că recunoscut că restanţele salariale la antrenorii de la echipele de juniori sunt mai mari decât la jucători. Mircea Bolba şi Tiberiu Csik nu au încasat niciun salariu din luna iunie.

Din garnitura Olimpiei au lipsit Hlinca şi Miholca, jucători care au refuzat să se prezinte la meci, din pricina problemelor financiare de la echipă. Cei doi au absentat şi de la mai multe antrenamente din ultima săptămână.