Victorie pentru Carei, eşec pentru CSM

Vineri şi sâmbătă s-au jucat meciurile unei alte etape din Liga 3 la fotbal. Echipele sătmărene, CSM Olimpia şi CSM Victoria Carei au înregistrat rezultate opuse. Le vom lua pe rând.

FC Bihor – CSM Olimpia Satu Mare 3-0

Dată fiind lipsa mizei, ne aşteptam la o evoluţie mai consistentă a echipei sătmărene în disputa din deplasare cu liderul seriei, FC Bihor. Dar, cu excepţia debutul de meci, când Zsiga a şutat în portar din 8 metri, sătmărenii nu au mai contat în meci limitându-se la rolul de ”sparring-partner” în timp ce fotbaliştii orădeni şi-au respectat încă o dată statutul de favoriţi.

Aşa că echipa din Oradea care a tratat cu seiozitate meciul, pe care l-a dominat categoric,  nu a întâmpinat nicio problemă în a-şi asigura victoria obţinută prin golurile marcate de Gheorhghiţă (21, 58) şi Hosu (42). A fost a treia victorie din play-off pentru orădeni, din tot atâtea meciuri jucate. În prcedentele partide, echipa din Oradea s-a impus cu 3-0 şi 2-1.

Pentru CSM Olimpia urmează acum ultimul meci din actuala ediţie de campionat în timp ce FC Bihor va juca prima manşă a barajului de promovare în Liga 2 cu Unirea Ungheni.

FC Bihor: Nergheş – C.Jurj, Stan, R. Farcaş,  Ioviţă, Cherman (74 Popa), Gunie (62 Petruş), Serediuc (74 Chindlea), Gheorghiţă, Ban (62 Popa), Hosu (68 Sg. Jurj).
Antrenor: Florin Farcaş.

CSM Satu Mare: Fila – Gorba, Prodan,  Louis Erhadt, Negrea, RodriHernando (72 Lazăr), Bura (66 Ziman), Micaş (66  Tamas), Mărieş (72 Brata), Zsiga (66 Pop), N. Suveg. Antrenor: Tiberiu Csik.

În celălalat meci din play-off: Lotus Felix – Gloria Bistriţa 1-1

1. FC Bihor Oradea 8 7 0 1 20 – 7 61
2. Gloria Bistriţa 8 4 3 1 12 – 8 53
3. CSM Satu Mare 8 1 1 6 4 – 15 42
4. Lotus Băile Felix 8 1 2 5 8 – 14 32
Etapa viitoare (19-20 mai, ora 18:00):  Gloria Bistriţa – FC Bihor (vineri), CSM Satu Mare – Lotus Felix (sâmbătă).

Victorie pentru Victoria

CSM Victoria Carei a câştigat meciul cu CFR Cluj II şi păstrează în continuare şanse de salvare de la retrogradare. Luca Tincău a deschis scoru în minutul 25 dintr-un penalty, pentru ca Berindea să dubleze avantajul echipei careiene în minutul 30. La scurt timp, oaşpeţii au redus din diferenţă pentru Mustapha Jah. În repriza a doua, Luca Tincău a mai marcat o dată şi a stabilit scorul final de 3-1.
CSM Victoria: Gorbe – Bîrle, Tand, Vajda, Feher, Ardelean, Tillinger, Berindea, Raţ, Feier, Tincău. Rezerve: Mitracica – Marinaş, R. Nyilvan, Andraş, Popovits, Negreanu, Bokyi, Haller Kinczel. Antrenor: Marius Botan.