Victorie obținută cu mult calm

CSM Satu Mare – Olimpia Brașov 91-56 (47-21), la baschet feminin

CSM Satu Mare a obținut o victorie categorică în etapa a 7-a din Liga Națională de baschet feminin, Grupa A. În sala LPS “Ecaterina Both” a primit miercuri vizita echipei Olimpia Brașov pe care a învins-o la o diferență de 35 puncte. Noul antrenor, Maikel Lopez a debutat astfel cu un succes.

Trebuie să recunoaștem că Olimpia Brașov este o echipă subțire, dar nu trebuie să uităm că în aceeași formulă ne-a învins surprinzător în tur. Încă ne întrebăm cum s-a înregistrat acea surpriză. Din cauza antrenorului? Poate fi un motiv. Adevărul este că CSM Satu Mare a arătat mult mai bine miercuri: serioasă, solidă, eficientă în atac și apărare, ușor agresivă, în limitele regulamentului.

Maikel Lopez s-a folosit de meciul de miercuri pentru a-și cunoaște jucătoarele. Rând pe rând a introdus pe parchet tot lotul, excepție făcând Matea Tavic, accidentată. Indiferent de formulă, echipa a arătat bine. Sigur și jucătoarele, care n-au zâmbit deloc în timpul meciului (dovadă de seriozitate), au dorit să-și arate valoarea noului antrenor. Oricum, să nu ne bucurăm prea devreme. Este drum lung până-n Insulele Canare.

Revenind la meci, CSM Satu Mare a început cu Lloyd, Amukamara, Kadar, Mandache și Denson. Chiar dacă Denson a pierdut mingea de start, clubul sătmărean a modificat prima dată tabela. Lloyd a trimis perfect de la mare distanță, pentru ca Mandache și Amukamara să ducă CSM la 7-0. Olimpia Brașov nu s-a apropiat deloc, defensiva sătmăreană fiind extrem de puternică. După aproape cinci minute scurse, CSM avea 17-2 în fața propriilor suporteri, iar cu mult calm, meciul se îndrepta spre un succes categoric. Cel mai convingător sfert, al doilea, a dus clubul sătmărean la 47-21. Brașovencele au revenit mai hotărâte după pauza mare, însă tot n-au avut forța necesară să le pună probleme sătmărencelor. Cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat chiar la final. Adina Pop a pornit un atac pe stânga, după care a schimbat partea, de unde Andreea Lazăr a pus capăt meciului cu un coș spectaculos din afara semicercului.

CSM Satu Mare – Olimpia Brașov s-a încheiat 91-56, pe sferturi: 25-15, 22-6, 21-19, 23-16.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Denson – 24p, Amukamara – 14p, Lloyd – 13p, Mandache – 11p, Pop – 7p, Lazăr – 5p, Uiuiu – 5p, Olah – 4p, Huțanu – 4p, Baltic – 2p, Pane – 2p, Kadar. Antrenor: Maikel Lopez.
Olimpia Brașov: Bartee – 18p, Ferenczi – 17p, Filip – 10p, Pesovic – 7p, Szmutku – 2p, Al Ash Hab – 2p. Antrenor: Dan Calancea.

1.Sepsi                          7 7 0 610-431       14
2.Olimpia Brașov      7 4 3 516-569        11
3.CSM Satu Mare 6 4 2 438-410   10
4.ICIM Arad              6 2 4 395-411          8
5.CSM Târgoviște     6 2 4 412-449         8
6.“U” Cluj                   6 0 6 371-472          6

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul de sâmbătă, 1 decembrie, din deplasare cu Universitatea Cluj, de la ora 18:00.