Victorie mare obţinută de CSM Satu Mare! (Foto)

Vineri, de la ora 18:15, se joacă meciul 4 din finala LNBF

Sala LPS “Ecaterina Both” n-a avut de mulţi ani atâţia spectatori la o partidă de baschet. Peste 500 de suflete au venit joi să susţină CSM Satu Mare în meciul 3 din finala Ligii Naţionale contra Sepsi Sfântu Gheorghe. Un meci capital care trebuia câştigat de trupa lui Marius Dobă. Iar acest lucru a devenit realitate!

CSM Satu Mare s-a comportat excelent, total diferit faţă de ce s-a întâmplat la Sfântu Gheorghe. Meciul s-a dovedit a fi extrem de echilibrat, însă sătmărencele n-au renunţat nicio clipă la luptă. Dovadă asupra acestui echilibru stă faptul că s-au făcut 17 schimbări la conducere, iar de 13 ori tabela indica egalitate. Interesant este şi că CSM Satu Mare a fost constantă marcând 17 puncte în fiecare perioadă. O singură dată covăsnencele au avut mai multe puncte, în sfertul al doilea.

După pauza mare, CSM a egalat situaţia pe tabelă la 36 după o reuşită semnată de Şolopova. A venit un coş de trei puncte pentru Sepsi, însă Mandache a răspuns cu aceeaşi monedă şi a restabilit egalitatea la 39. CSM Satu Mare era în avantaj înaintea ultimelor 10 minute, scor 51-48. Ba chiar s-a dus la 55-48, după care Sepsi a egalat situaţia la 55. Ultimul minut le-a aparţinut sătmărencelor care au plecat de la 62-60. Timpul de odihnă solicitat de Zoran Mikes n-a avut efect, apoi Uiuiu a transformat una din două libere, pentru scorul de 65-60, iar de la mare distanţă a venit cireaşa de pe tort, Şolopova a stabilit scorul final în ultima secundă cu un coş splendid de trei puncte. A fost şi momentul în care s-a declanşat nebunia pe teren şi în tribune.

CSM Satu Mare a învins Sepsi cu 68-60, pe sferturi: 17-17, 17-19, 17-12, 17-12.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Mandache – 18p, Denson – 18p, Şolopova – 14p, Harrison – 8p, Green – 5p, Uiuiu – 3p, Baltic – 2p, Sfîrlea. Antrenor: Marius Dobă.
Sepsi: Mijovic – 15p, Marshall – 11p, Webb – 11p, Părău – 8p, Carter – 7p, Neagu – 3p, Stoenescu – 3p, Huţanu – 2p, Kilin, Dzankic, Kress. Antrenor: Zoran Mikes.

“Mă bucur că fetele au înţeles că nu trebuie să renunţe, le-am spus de la început că finala este lungă. Am avut timp să pregătim acest meci şi să sperăm că şi mâine vom rezista. Publicul a contat foarte mult pentru noi, le-am spus fetelor la pauză că trebuie să jucăm pentru suporteri. Nu ne-am făcut planuri de sărbătoare, nici nu ne-am făcut genţile să plecăm acasă. Urmează un nou meci foarte important. Îmi felicit fetele”, ne-a declarat Marius Dobă.

Meciul 4 se joacă vineri, de la ora 18:15, în sala LPS “Ecaterina Both”. Suporterii sătmăreni sunt invitaţi din nou să poarte CSM Satu Mare spre o nouă victorie care ar duce finala în decisiv.

Finala sezonului 2017-2018:

• Sepsi – CSM Satu Mare 76-46

• Sepsi – CSM Satu Mare 71-51

CSM Satu Mare – Sepsi 68-60

CSM Satu Mare – Sepsi (vineri, ora 18:15)
Vor arbitra: Ciprian Stoica, Cosmin Prişcă (Mediaş), Dan Narcis (Buzău). Comisar FRB: Viorel Constantinescu (Cluj-Napoca).

• Sepsi – CSM Satu Mare (dacă e cazul, 30 aprilie)