Victorie la scor pentru CSM şi calificare în play-off

Una caldă şi alta rece pentru echipele sătmărene care evoluează în Liga a 3-a. CSM Satu Mare a câştigat fără probleme meciul de acasă, iar Victoria Carei s-a întors fără punct după meciul cu CFR Cluj II.

După un joc excelent, peste nivelul Ligii a 3-a, CSM Olimpia Satu Mare a înregistrat sâmbătă o victorie la scor, 5-0, în faţa echipei SCM Zalău, o contracandidată la calificarea în play-off-ul Ligii a 3-a. Această victorie asigură formaţiei sătmărene calificarea în play-off. Dar trebuie să recunoaştem, victoria nu a fost tocmai facilă pentru că echipa oaspete a dominat primele 15-20 de minute ale reprizei secunde, interval în care a ratat trei mari ocazii de gol. Dar a venit eliminarea lui Cherecheş fapt de care sătmărenii au profitat şi au marcat apoi 3 goluri.

Scorul a fost deschis în minutul 13 când Adrian Micaş a şutat puternic şi plasat de la 25 de metri şi l-a învins pe portarul din Zalău. În minutul 33 Rodri Hernadez a majorat scorul la 2-0 cu un şut plasat, la colţul lung.

Prima jumătate a reprizei secunde a aparţinut echipei din Zalău care a profitat de largile bulevarde oferite de fundaşii laterali sătmăreni şi a ratat trei bune ocazii.

Trebuie să precizăm că, dacă echipa sătmăreană nu a primit gol, este şi meritul portarului Anca Trip care a avut două intervenţii excelente.
În minutul 63, arbitrul l-a eliminat pe Alexandru Cherecheş iar de aici, jocul a curs într-un singur sens, spre poarta lui Mureşan. Drept urmare sătmărenii au mai marcat de trei ori, prin Rodri Hernandez, în minutele 76 şi 78 şi prin Nandor Suveg (minutul 83) care, flancat de 3 adversari, a pornit cu mingea la picior de la centrul terenului şi a marcat apoi din mijlocul careului.
Una peste alta, un joc bun, dătător de speranţe practicat de echipa sătmăreană. Un joc care trebuie confirmat în play-off şi, de ce nu, în meciurile de baraj.

CSM Olimpia: Anca-Trip – Negrea, Mureşan, Gorba (77 Baior), Brata, Rodri Hernando (79 Mansour), Micaş (77 Bara Levente), Zsiga (79 Ciul), Mărieş (65 Vădan), Süveg.
Antrenor: Tiberiu Csik.

Victoria Carei a încheiat şirul succeselor cu o înfrângere suferită în deplasare, la Iclod, cu CFR Cluj II. Nelson a deschis scorul pentru Carei, după nici 5 minute de la fluierul de start, iar clujenii au reuşit apoi să marcheze în minutele 35 şi 67. Urmează un meci mai greu pentru careieni.

Carei: Gorbe – Andraş, Bârle, Tand, Vajda, Kinczel, Marinaş, Ardelean, Tincău, Feier, Nelson/ Mitracica, B. Nyilvan, Feher, Dmitro, Popovits, Berindea, Haller, Negreanu, R. Nylvan.

5. Lotus Băile Felix 17 7 6 4 26-22 27
6. Minerul Dej 17 6 3 8 22-24 21
7. Sighetu Marmaţiei 17 4 5 8 21-32 17
8. CSM Victoria Carei 17 4 2 11 15-30 14
9. CFR Cluj II 17 3 4 10 13-29 13
10. Şimleu Silvaniei 17 3 4 10 12-24 11

Etapa viitoare: Lotus Felix – CSM Olimpia, CSM Sighet – Sportul Şimleu, Minerul Ocna Dej – CFR Cluj, Victoria Carei – Gloria Bistriţa, SCM Zalău – FC Bihor.