Victorie la debut de playoff, dar şi amendă de 12.000 de euro

CSM Satu Mare – “U” Cluj 72-58

Baschetul de la CSM Satu Mare a început cu o victorie anticipată playoff-ul sezonului 2018-2019. Echipa pregătită de Maikel Lopez are 1-0 la general în sferturi, fază care se joacă după sistemul 3 din 5. Şi după meciul de joi, vineri, de la ora 17:00, avem runda a doua dintre CSM şi Universitatea Cluj.

Aparent meciul de joi pare că nu a fost tocmai uşor. Dar antrenorul Maikel Lopez a încercat mai multe formule pe parcursul celor patru sferturi. Însă victoria n-a fost pusă la îndoială niciodată, chiar dacă clujencele aveau 7-0 pe tabelă după două minute. CSM Satu Mare a început să se încălzească după trei minute când Denson a adus primele puncte la 2-7. Am condus prima dată la 8-7, apoi cu 10-7, iar prima perioadă s-a încheiat la egalitate, scor 19-19.

Echilibrul de pe tabelă s-a menţinut şi în sfertul al doilea, iar la pauza mare s-a intrat cu scorul de 39-34. Pentru un final liniştit, sătmărencele au apăsat pe acceleraţie în sfertul al treilea, pentru ca ultimul să-i aparţină echipei din Cluj. În cele din urmă meciul CSM Satu Mare – “U” Cluj s-a terminat 72-58, pe sferturi: 19-19, 20-15, 24-9, 9-15.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Denson – 25p (13 recuperări), Mandache – 12p, Amukamara – 11p, Lloyd – 10p, Olah – 7p, Huţanu – 3p, Lazăr – 2p, Tavic – 1p, Baltic – 1p, Kadar, Pop, Uiuiu. Antrenor: Maikel Lopez.

“U” Cluj: Maxim – 22p, Henderson – 17p, I. Părău – 6p, Vujovic – 4p, Begenisic – 4p, Bot – 3p, Cenean – 2p, Ciciovan. Antrenor: C. Popa.

Programul primelor două meciuri din playoff:
3 aprilie: ICIM Arad – CSM Târgovişte 65-61
4 aprilie: CSM Satu Mare “U” Cluj 72-58
5 aprilie: CSM Satu Mare “U” Cluj (17:00)
5 aprilie: ICIM Arad – CSM Târgovişte (18:00)
5 aprilie: Sepsi – CSM Oradea (19:00)
7 aprilie: Sepsi – CSM Oradea (17:00)
8 aprilie: Olimpia Braşov – Phoenix Constanţa (18:00)
10 aprilie: Olimpia Braşov – Phoenix Constanţa (18:00)

Şi meciul al doilea dintre CSM Satu Mare şi “U” Cluj va fi arbitrat de Alina Dekany (Timişoara), Octavian Goina (Oradea) şi Cristian Trofim (Timişoara). Comisar: Radu Vaida (Oradea).

Prejudiciu de imagine

CSM Satu Mare s-a simţit dezavantajată de arbitrii finalei Cupei României de săptămâna trecută, de la Sfântu Gheorghe. În semn de protest, după ce a pierdut, clubul sătmărean nu s-a prezentat la festivitatea de premiere în cadrul căreia Sepsi a ridicat trofeul. Excepţia a fost secundul Octavian Boian.

Un astfel de gest nu putea fi trecut cu vederea de Federaţia Română de Baschet. La sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare am aflat joi că CSM Satu Mare a primit o amendă usturătoare de la federaţie. S-a considerat că acest caz reprezintă un grav prejudiciu de imagine adus forului condus în acest moment de Horia Păun.

Astfel, pe adresa clubului sătmărean a sosit o amendă totală de 12.000 euro (aproximativ 57.000 lei). 5.000 euro sunt pentru clubul sătmărean, respectiv câte 500 euro pentru fiecare jucătoare, 13 la număr, şi pentru antrenorul Maikel Lopez. Ni s-a transmis că se va face apel.