Victorie facilă a tricolorilor cu Finlanda

Naționala României a câștigat amicalul disputat la Ploieşti împotriva echipei similare din Finlanda. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-0 (1-0) după o partidă în care au jucat mulțumitor și pe care au controlat-o în cea mai mare parte a timpului.

Primul gol a fost marcat de Manea, în minutul 37. El a marcat de la 6 metri după ce portarul Hradecky a respins balonul şutat de Mitriţă. A fost primul gol al lui Manea la echipa națională.
Al doilea gol a fost marcat în minutul 61 de un alt jucător al CFR-lui, Ciprina Deac. Acesta a finalizat, cu un şut la colţul lung, o acţiune colectivă la care au mai participat Băluţă, Mitriţă şi Manea. Dar pe parcursul meciului România a mai ratat și alte ocazii bune de gol prin Mitriță, Al. Băluță, Deac și Budescu.

În felul acesta România obține a doua victorie în decurs de cinci zile, 3-2 cu Chile și 2-0 cu Finalnda. Iar palmaresul lui Contra la națională este unul foarte bun, 7 jocuri, 5 victorii, un egal și o înfrângere.

Să mai precizăm că acesta a fost ultimul amical al României înaintea Ligii Naţiunilor, competiţie care va începe în septembrie. România a fost repartizată în Grupa a patra a Ligii C din Liga Naţiunilor, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

România: Tătăruşanu (Lobonț 87) – Manea, Săpunaru (Toşca ’57), Bălaşa, Bancu – Anton, Stoian – Deac (Man ’65), Mitriţă (Grozav ’80), Budescu (Chipciu ’57) – Băluţă (Puşcaş ’63). Selecţioner: Cosmin Contra. Antrenor: Cosmin Contra.

Finlanda: Hradecky – Toivomaki, Toivio, Vaisinen, Pirinen (Uronen ’65) – Lod, Lam (Kamara ’57), Sparv, Taylor (Vayrynen ’76) – Skrabb (Soiri ’57), Sadik (Karjalainen ’63). Antrenor: Markku Kanerva.

Bogdan Lobonț s-a retras din activitate

Înaintea partidei, portarul Bogdan Lobonţ, care s-a retras din activitate, a primit o plachetă din partea trimisului clubului AS Roma, Federico Balzaretti, un trofeu din partea FRF şi un buchet de flori de la federaţia finlandeză. Pe tabelă au rulat mesaje video de la antrenori şi foşti fotbalişti, precum Mutu, Contra, Pancu, Totti, Di Francesco, De Rossi, Gabi Stan, Victor Piţurcă. Lobonţ a fost pe gazon, însoţit de soţie şi de cei doi copii ai săi. Iar la final, Lobonț a apărat câteva minute poarta echipei României.